Güney Amerika'da Zika salgını hızla yayılıyor!

Güney Amerika'da Zika salgını hızla yayılıyor!


WHO yaptığı açıklamaya göre Şili kıyısı hariç Güney Amerika'nın tamamında Zika virüsünün yayıldığı açıkladı. Bilinen daha büyük bir Zika salgını olmadığını söyleyen yetkililer, henüz geliştirilmiş bir Zika aşısı olmadığını söylediler.

WHO hastalık boyutunun Şili kıyısı haricinde tüm Güney Amerika ülkelerine yayılmış olduğu açıklandı. Tıp dünyasında mikrosefali ismi de verilen bu hastalık, Aedes aegypti cinsindeki sivrisineklerin anne adayı kadınlara bulaşırmış olduğu Zika virüsü sebebiyle hastalık yayılma alanı buluyor. WHO’dan yapılmış olan açıklamada,  bu tehlikeli salgının  yayılma alanı bulmuş olduğu yerlere seyehat edecek olan kadınlara buralara gitmeden önce doktorlarına danışmalarını, ziyaret ardından da  tekrar sağlık taramasından geçmeleri tavsiye ediliyor. Brezilya’da yetkili kişiler Ekim ayı döneminden bu zamana kadar 3 bin 500 olayın görüldüğünü ifade etmişlerdi. Toplamda bakıldığında ise 3 bin 893 olayın belirlenmiş olduğu ifade edildi.

 

Hastalığın aşısı henüz yok

Bu zamana kadar bilinmekte olan en büyük Zika salgını yaşanmaktadır. Mikrosefali ismi de verilmekte olan bu hastalık, sivrisineklerin özellikle anne adayı bayanlara bulaşırmış olduğu Zika virüsünden kaynaklandığı biliniyor. Brezilya  bu alanda Zika ile beraberinde aynı sivrisineğin hastalığı bulaşmış olduğu diğer iki virüsü, dang humması  ile and chikungunya ateşi virüslerini çok hızlı bir şekilde teşhisini yapılabilecek yeni bir test ekipmanı üzerinde çalışma yaptıklarını bildirdi. Bunun yanında “rekor sürede” bir Zika aşısının geliştirilmesine yönelik olarakta bütçe ayrıldı.  Bakıldığında halen Zika virüsüyle mücadele etmenin tek yolunun, sivrisineklerin çok kolay bir şekilde üreme alanı olarak seçmiş oldukları durgun suları eritmek veya ilaçlamak olduğu ortaya konuldu. ABD hamile kadınlar için yayınlamış olduğu şu ülkelere seyahat etmekten kaçınma uyarısında bulundu: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ile Venezuela. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu