Rusya'ya Türkiye'den ilk ekonomik yaptırım

Rusya'ya Türkiye'den ilk ekonomik yaptırım


Rusya'da bir gazete Türkiye'nin Rusya'ya ilk ekonomik yaptırımı metalürji ürünleri üzerinden yapacağını iddia etti. Gazetenin haberine göre Türkiye, ürünlerin ithalatı için vergiyi yükseltecek.

Rusya'da özel bir gazete, Türk Devletinin Rusya'ya yönelik olarak planlamış olduğu ilk ekonomik yaptırımını metalürji ürünlerine yönelik olacağını açıkladı.  Yapılan haberde gazete bu ürünlerin ithalatı amacıyla alınmakta olan vergi payının yükselteceğini ifade etti.

Yapılan habere göre Türkiye, Rus metalürji şirketlerinin çalışmalarına yönelik olarak antidamping soruşturması açarak Rus Devletinden ithal  edilmekte olan metalürji ürünlerine yönelik olarak vergi dilimini yüzde 13,66 seviyesine kadar yükseltmiş olacak. Bu seviyenin bakıldığında Rus uçağının düşmesinden önce Ağustos 2015'te verilmekte olan rakamlara binaen daha yüksek olduğu belirtiliyor.  Açıklanmış olan verilere göre damping marjları Rus metalürji şirketlerinin MMK amacıyla yüzdelik olarak 13,66, NLMK'ya yönelik 9,42 ve Severstal içinse 12,43 olarak hesaplanmış oldu.

 

Rusya'ya verilen ilk karşılık

Gazetenin yapmış olduğu açıklamaya göre; düşük para oranıyla Türkiye'ye metalürji  ürünleri ihraç etmekte olan Ukrayna'ya damping marjına yönelik uygulama yapılmamasının 'politik' bir unsur olduğu iddia edildi. Türkiye'nin bu şekilde hareket etmesinin ise Rusya'nın uygulamış olduğu ekonomik  yaptırımlara karşılık olarak yapılan ilk  hamle olacağı yorumu yapıldı.

Bunun yanında Çin, Slovak ve Japon  şirketlerine yönelik olarak ta damping marjlarının yükseltildiği ifade edildi.

Türkiye'nin metal ürün ithalatında Rus şirketlerin payının yüzde 19,2 olduğu kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Baykal için dünyaca ünlü doktoru özel uçakla getirtti
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu