Unutulan bakırcılık yeniden canlanıyor

Unutulan bakırcılık yeniden canlanıyor


Gaziantep'te bakır işlemeciliği mesleğine olan ilginin azalması ve talebin ise yetersiz olması sebebiyle unutulmaya yüz tutmaya başlamıştı. Son dönemlerde yapılan çalışmalar ve tanıtımlar sonrasında bitmek üzere olan bakır işlemeliği yeniden canlanmaya başladı.

Gaziantep'te en eski mesleklerden olan bakır işlemeciliği, son dönemlerde bitme noktasına gelmişti. Unutulmaya yüz tutan bu meslek son dönemlerde geliştirilen projeler ve tanıtımlarla küllerinde doğuyor.

Bakır işlemeciliği mesleğinin bilinen en önemli merkezlerinden birisi olan Gaziantep'te, bu önemli sanata olan ilgi son günlerde sürekli artmaya başladı. 1980 yıllarında Gaziantep'te bilinen 300 bakır işleme ustasının bulunduğu biliniyordu. Sanayileşmenin artması sebebiyle bu sanat ustaların sayısının azaldığı biliniyor. 2000'li yılların başlarında bakır işleme ustalarının sayısı 15'e kadar düştü. Bu zanaatin bitmemesi için son dönemlerde sürekli yapılan tanıtımlar ve projelerle bakır işlemeciliği yeniden hayata dönüyor. Gaziantep'te bulunan bakırcılar çarşısı ise gelişmede yardımcı oluyor.

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası tarafından açılan kurslara mesleğe eleman yetiştirilmeye başlanıyor. İŞKUR bakır işlemeciliği kursu ile mesleğe ara eleman yetiştirmeye başladı. Bakır işleme ustası olmak isteyenlerin bu kurslara ise ilgisi çok yoğun oldu. Hem hobi olarak hemde bunu meslek edinmek isteyen öğrencilerin ilgi gösterdiği kurs için kayıtlar sürekli devam ediyor.

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Celal Açık, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Bakırcılığın en eski mesleklerden birisi olduğunu belirterek, bakır işleme eşyaların önceden mutfakta çok kullanıldığını söyledi.

Ustaların sayısı Gaziantep'te 300'ü geçti

Bakırcılık zanaatine 1980'lerde ilginin azaldığını söyleyen Açık; "O yıllarda çırak bulmakta çok zordu. Artık bakırcılık işine talep yok denecek kadar az kaldı. İnsanlar bu işten ailesini geçindirme konusunda sıkıntı çekiyordu. Bu mesleğin yok olmasına kimsenin gönlü razı olmadı ve herkes sorunu çözme noktasında elinden geleni yaptı. Sanat eseri ürünlerimizi turistik olarak değerlendiriyoruz. Bunun için ise bakır ürünleri turistik bölgelerde tanıtımlara başladık" dedi.

Bakır işleme mesleğinin yeniden değer kazanması ile bir çok kişi tekrar bu mesleğe yöneldiğini söyleyen Açık, odaya kayıtlı esnafın 300'ü geçtiğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu