1300 Yıl öncesine ait Türk parmak izleri bulundu

1300 Yıl öncesine ait Türk parmak izleri bulundu


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yaptığı açıklamada, Moğolistan'da bulunan Bilge Tonyukuk Anıt Alanı'nda çalışmaları devam eden Türk kazı heyeti yapılan çalışmalarda atalarımızın 1300 yıllık parmak izleri bulunduğu açıklandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yaptığı açıklamada, Moğolistan'da devam eden kazı alanındaki çalışmalar hakkında ile ilgili Türk kazı heyetine başkanlık eden Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a raporları sundu.

 Raporda edinilen bilgiye göre Bilge Tonyukuk Anıt bölgesinde yapılan kazılarda atalarımıza ait olduğu saptanan 1300 yıllık parmak izleri bulunduğu açıklandı. 

Prof. Dr. Taşağıl, raporda yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verirken 11 açma açıldığını ve çok sayıda yeni arkeolojik keşiflere ulaşıldığını belirtti. Keşifler arasında en çok dikkat çeken ise 11'inci açmada bulunan ve atalarımıza ait olan 1300 yıllık parmak izi oldu. Bu keşif tarihi bir öneme sahip olarak gözüküyor. 

Moğolistan'da bulunan ve Türk tarihinin bilinen en eski yazılı belgesi olan Bilge Tonyukuk Anıtı’na ulaşmak adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 11 kilometrelik yol boyunca asfalt karayolu yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında yaptığı Moğolistan ziyaretinden sonra, TİKA'nın çalışmalarıyla Bilge Kağan ve Kül Tigin anıtları müzeye taşınmış ve oluşacak sorunlara karşı korumaya alınmıştı.

Bilge Tonyukuk Anıt Alanı yapılan kazı çalışmalarının sonunda müze kurulması da gündeme geldi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kilis'te askeri araç devrildi: 8 asker yaralı
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu