Başbakan Davutoğlu: PYD'nin masada olmasına karşıyız

Başbakan Davutoğlu: PYD'nin masada olmasına karşıyız


Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de yaşanan krizin çözüm görüşmelerinde Suriye'li Kürtlerin katılmasına karşı değiliz, biz bir terör örgütü olan PYD'nin katılmasına karşıyız" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "CNN International" kanalında gazeteci olarak görev yapan Christiane Amanpour ile röportaj yaptı.

Suriye krizinin çözümü için yapılacak görüşmelere kimlerin katılacağı ve Suriye Kürtlerinin çözüm masasında yer alması halinde Türkiye'nin olaya yaklaşımı sorulduğunda Davutoğlu, "Biz Suriye'de elinde bazı bölgeler olan Suriye Kürtlerinin katılmasına karşı değiliz. Hatta onlarsız masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD'nin katılmasını istemiyoruz. PYD, PKK'nın uzantısıdır. PKK'yı hem ABD'nin hem de Avrupa Birliğinin terör örgütü olarak kabul ettiği bilinmektedir" dedi.

Amanpour'un sorunun devamı olarak "Türkiye ve Avrupa Birliği terör örgütü olduğunu kabul ediyor, ABD ise bölgede PYD ile işbirliği yapıyor. Gerçeği kabul etme zamanı gelmedi mi?" diye yönelttiği soruya Davutoğlu, "PYD'yi meşru oluşum olarak görenler bu bölgede gerçek manada yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi bu örgütün barış istediğine inandıramaz" dedi.

İran rakibimiz değil komşumuz

Yapılan nükleer anlaşma sonunda İran'ın zafer kazandığı yorumlarına Türkiye'nin bakışı sorulduğunda Davutoğlu, "İran'ın yaptığı nükleer anlaşmadan mutluluk duyuyoruz. Yapılan anlaşmanın sadece İran ekonomisi için değil dünya ekonomisine katkı sağlayacak" dedi.

Amanpour'un İran bölgede rakibiniz mi soruna cevap olarak Davutoğlu, "İran bizim rakibimiz değil, komşumuz" cevabını verdi. Davutoğlu ayrıca "Tarih boyunca İran ile ilişkilerimiz oldu. 20 Yıldır ilişkilerimiz iyi komşuluk ilişkilerine dayanıyor. Irak ve Suriye konusunda fikir ayrılıklarına düştük" dedi.

Türkiye PKK ve DAEŞ terör örgütlerinin karşısında

Amanpour'un Türkiye için DAEŞ mi yoksa PKK mı daha büyük tehlike oluşturuyor sorusuna cevap olarak Ahmet Davutoğlu, "İki örgütte insanlık için tehlikeli. Kötülüklerin tartılması ve karşılıştırılması mümkün değil. İkisi de Türkiye için tehlikeli ve ikisi de ideoloji olarak demokrasinin karşısında" dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu