İdrar kaçıran kadınlar bu hastalığı saklıyorlar

İdrar kaçıran kadınlar bu hastalığı saklıyorlar


Türk Ürojinekolojik ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneğinin Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, kadınlarda fazla görülen idrar kaçırma hastalığının sorunu yaşayan kadınlar tarafından saklandığını söyledi. Ayrıca bu rahatsızlık arasında halk arasında yanlış bilgilerinde olduğunu anlatan Prof. İtil, hastalık hakkında bilgiler verdi.

Türk Ürojinekolojik ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneğinin Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, idrar kaçırma probleminin kadınlardaki yaşam kalitesine olumsuz etki ettiğine değinerek, bu tarz şikâyetlerin oluşmasında yaşlılık, menopoza girilmesi, obezite olunması, gebelik döneminin çok meşakkatli geçmesi gibi nedenlerin olduğunu ifade etti.
Ülkemizde her 5 bayandan bir tanesin idrar sorunu bulunduğunu, bu sorunlu kadıların yüzde 15’i ise ileri derecede bu sorunla yaşamak zorunda kaldığını ve rahatsızlık duyduğunu ifade eden İsmail Mete İtil, halk içerisinde “Yaşın ilerlemesiyle idrar kaçırma sorunları ortaya çıkıyor. Tedavi oluyoruz ancak faydası yok” şeklinde yanlış ifadeler bulunmaktadır." dedi.
Prof. Dr. İtil, tahmini yarım saat gibi kısa bir zaman süren ameliyat sonrasında kadınların bu önemli hastalıktan kurtulacağını belirterek hastanın ise ameliyat sonrasında hastanede çok kısa bir zaman dinlendikten sonra taburcu edileceğini ifade etti.


Bayanlar bu rahatsızlıklarını açıklamaktan çekinmekteler
İdrar kaçıran kişilerin sorunlarının çözümüne yönelik, hasta olan bayanların hayat kalitelerinin ileri derece bozulduğu ve hayatı çekilmez hale getirdiğini belirten İtil, “Mesane boyun kısmına veya idrar yoluna yapılacak olan yama operasyonları ile kısa zamanda ve etkili bir şekilde ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu hastalığa yakanmış olan kişilerin sorunları bu şekilde kolay bir operasyonla çözüme kavuşmuş oluyor. İdrar problemi, ileri yaşların genel bir problemi değildir. Halkımız bunu çok iyi bilmelidirler” şeklinde konuştu.
İtil, bayanların bu konudaki rahatsızlıklarını çevrelerinden sakladıklarını ifade ederek “Mahalle baskısı ve oluşan bu durumun bir hastalık olmadığına inanmış olan kadınlar, bunun yanında mutaassıplık da bu duruma sebep olmaktadır. Kadınların çoğu rahatsızlıklarını söylemekten utanç duymaktadırlar. Oluşan buna benzer rahatsızlıklar doktordan asla saklanmamalıdır. Aile hekimlerimiz ve kadın hastalıkları doktorlarımız bu durumun bir rahatsızlık olduğunu kadınlara uygun bir dille anlatmalıdırlar. İdrar kaçıran kişi sayısının yüzde 7’lik bir bölümü doktora başvuruda bulunarak tedavi olmaktadırlar” şeklinde konuştu.


Kadınlarımızda bu durum ruhsal problemlere sebep oluşturmaktadır
İtil, bu rahatsızlığın cilt ve böbrek rahatsızlığına neden olması kadınların ruhsal dengelerinin bozulmasına neden olmaktadır. Rahatsızlıkla yüzleşmek istemeyen kadıların depresif bir ruh haline girebildiklerini ifade eden İtil, “Basit gibi görünebilen bu problem büyük sosyal sorunlara neden olmaktadır.”  Aynı şekilde yapılan basit ameliyat sonrasında bu sorunu devamlı çeken kadınlar bu zamana kadar bu sorunu boşuna çektiklerini bize ifade etmektedirler.
Prof. Dr. İtil, rahim sarkmasının idrar kaçırmaya neden olduğunu ifade ederek, “Rahim sarkma problemleri 100 kadın içerisinden 15’inde yaşanabilmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişi sarkma hissi, bel problemi, idrar tutamama ve idrara sık bir şekilde çıkma, kabızlık gibi önemli şikâyetler başlığında bizlere başvurmaktadırlar” şeklinde bu konuda konuştu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Kerkük'den geri çağırdılar!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu