Öğrenciler yarıyıl tatilini iyi değerlendirmeli

Öğrenciler yarıyıl tatilini iyi değerlendirmeli


Uğur Okulları Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil öğrencilere yarıyıl tatilinde hiç ödev verilmemesinin onları boşluğa düşürebileceği ve hazırlandıkları sınavlarda sürecin kötü etkilenebileceğini söyledi. Bu süreci nasıl hem öğrenci hemde okul lehine çevrilebileceğini anlattı.

Öğrencilerimizin tatillerini daha iyi ve daha verimli olarak geçirebilmeleri amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ara dönemde öğrencilere fazla ödev verilmemesi için il müdürlüklerine yollanmış olan yazının olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendiren Uğur Okulları Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil, ‘’Öğrenci bakımından oluşan bu duruma bakılmış olduğunda ara dönemde öğrencilere hiç ders verilmemesi tatilin tamamen boş geçebilir şeklinde algılanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında öğrenci nasıl olsa TV izlerim, bilgisayar oynarım, boş zaman çok fazla şeklinde bir algı oluşturacağı kanısına varılmaktadır. Öğrencilerin bu ara dönemde bu boş zamanı değerlendirmeleri gerektiğinin öğretilmesi gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.
    
Yapılacak uygulama eğitimde ilk olacak

Bu şekilde bir yazının ilk defa gönderildiğini ifade eden Kösegil, ‘’TEOG sınavı ve karne sonrasında veli ve öğrencide kaygılar oluşabilmektedir. Bu kararda esasında velilerin tutumu da önemli rol oynamaktadır. Aslında öğrenci üzerinde oluşan baskının azaltılmasının düşüncesi bu kararın verilmesinde etkili oldu’’ şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bu zaman sürecinde velilerin etkisi önemli

Bu zaman zarfında sadece hayatı ders olan öğrencinin bir boşluğa düşeceği endişesi olduğunu ifade eden Kösegil, “Böyle bir durumun oluşmaması için öğrencilere ek uğraşmalar bulunmalı, Eğer bu durum oluşmazsa tatil bitiminde öğrencide uyum problemi yaşanabilmektedir. Ders, okul, erken kalkma gibi düzenli unsurların tekrar başlayacak olması öğrencide uyum sorunu ortaya çıkarabilir şeklinde konuştu. Ders haricinde öğrencinin bu ara tatili hobileri ve çeşitli uğraşlarıyla geçirmesini öneren Kösegil, bu bağlamda öğrenci velilerine büyük görevler düşmektedir. “Bakıldığında bu şekilde bir yazının gelmesi veliler içinde değişik bir tutum oldu. Aynı şekilde ödev verilmediği için veliler çocuklarıyla çeşitli uğraşlar içerisinde olarak birlikte vakit geçirebilecekler diyen Kösegil, bu zaman süresinde çocuklar kitap okuyup, sportif çalışmalarda yer alarak ve mümkün olduğu kadar ailesi ile zaman geçirip yararlı olan bir tatil geçirebileceklerini söyledi. 

Bu doğrultuda öğretmenlerde yol göstermelidirler

Ders olmadığında ne gibi faaliyet içerisinde olabileceklerine öğretmenler yardımcı olabileceklerdir diyen Kösegil, ‘’Öğretmenler mektupla ya da bir bireysel iletişim ile öğrencilere bu konuda fikir verebilirler. Mesela kitap okumaları tavsiye edilebilir. Bilgisayar yalnızca oyun için değil araştırma amaçlı da kullanılabilir açıklamaları, bunun yanında hayatla alakalı değişik bilgiler elde edinmek için kullanabilecekleri tavsiyesinde bulunabilir. Öğretmenler bunun yanında velilere de tavsiyelerde bulunabilirler.’’ şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu