İZÜ Kütüphanesinde 5 bin Osmanlıca eser okuyucuları bekliyor

İZÜ Kütüphanesinde 5 bin Osmanlıca eser okuyucuları bekliyor


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Kütüphanesinde, Osmanlıca kitap koleksiyonunda yer alan kitapların sayısı 5 bini aştı. İZÜ Üniversitesi Kütüphanesi haftanın yedi günü açık ve herkes kütüphanenin kitaplarından faydalanabiliyor.

İZÜ Kütüphanesi, Osmanlıca eser açısından Türkiye'nin en büyük kaynaklarından birisi haline geldi. Bir çoğu satın alınan eserlerden oluşan koleksiyonda müteferrika baskıları haricinde Osmanlıca olarak yazılmış eserlerin büyük bir çoğunluğu kütüphanede yer alıyor. İZÜ Kütüphanesinde Osmanlıca eserlerin dışında, Türk ve Batı edebiyatı, tarih, hukuk, matematik, iktisat ve seyahatname gibi farklı bölümler de yer alıyor.

İZÜ öğrencileri için ücretsiz Osmanlıca kursu

İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, koleksiyon hakkında değerlendirme de bulunurken, koleksiyonun daha gelişeceğini ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Osmanlıca merakı olan öğrenciler için ücretsiz Osmanlıca kursu açtıklarını anlatan Prof. Bulut, "Osmanlı Medeniyeti, kendi zamanında diğer medeniyetlerin çok ötesindeydi. Günümüzde ise bu unutturuldu. Ecdadımızın yazdığı kitaplardan, bilgilerinden ve tecrübelerinden uzak kaldık. Son dönemlerde bu yönde insanların bilinçlendiği ve Osmanlıca Dilini merak ettiğini gözlemliyoruz. Üniversitemiz bünyesinde açtığımız kurslarla öğrencilerimize Osmanlıca kursları veriyor ve yeni bir dil öğrenmelerini sağlıyoruz. Projemiz olan "En Az 3 Dil" ile öğrencilerimize, lisans eğitimleri boyunca birden fazla dil öğretmeye ve bunlara imkan sunmaya çalışıyoruz. Öğrencinin eğitim gördüğü alan fark etmeksizin ecdadının dilini öğrenmesi gerektiğini, medeniyetimizin ilim ve bilimdeki tecrübelerinden faydalanmak için Osmanlıca öğrenmeleri gerektiğini anlatıyoruz. Kütüphanemizde bu doğrultuda çalışıyor." dedi.

Koleksiyon farklı şehirlerden getirilen eserlerle oluşturuldu

Kütüphanedeki kitapların sadece İstanbul'da basılan Osmanlıca eserlerden oluşmadığını söyleyen İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, "Osmanlı coğrafyasında basılmış eserlerin yanı sıra Avrupa ve Asya'nın farklı bölgelerinde basılmış eselerde de koleksiyonda yerini alıyor. Ankara, Bursa, İzmir, Kastamonu, Aydın, Erzurum, Eskişehir ve sınırımız dışında kalan Osmanlı şehirlerinden Kahire, Bosna, İskenderiye, Selanik, Halep, Cidde ve Girit’te basılan pek çok eser kütüphanemizde mevcut. Medeniyetimizde önemli yer tutan Bakü, Bahçesaray, Kazan şehirlerinde basılan eserlerde kütüphanemizde mevcut. Paris, Cenevre, Heidelberg, Leiden, Helsinki Darmstad, Moskova ve Tokyo gibi şehirlerde basılmış, Osmanlıca yazılmış eserler kütüphanemizde yer alıyor. Osmanlıca anlamında en zengin kütüphanelerden birisiyiz. Kütüphanemizi de aynı doğrultuda geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu