CERN: Yasalar değişebilir ışık hızını aştık

CERN: Yasalar değişebilir ışık hızını aştık


CERN'de çalışan bilim insanları, nötrinoları ışık hızının üstüne çıkararak başka bir yere yollamayı başardıklarını açıkladılar. CERN 2011 yılında da benzer bir deney sonucunda aynı sonucu bulmuştu. Bu deneyin sonucu ise merakla bekleniyor.

İsviçre'nin Cenevre kentinde kurulan CERN'de bulunan bilim adamları atomdan küçük nanopartiküllerin hareketlerini ışık hızının üstüne çıkarmayı başardıklarını söylediler. Üç yıl süren deneylerin son aşamasına gelindiğinde atomdan küçük maddelerin daha önce yapılamayan şekilde hareket hızlarının ışık hızını geçmesi ise çok fazla şey ifade ediyor. CERN’in sözcüsü Antonio Ereditato yapılan deneyi basın karşısında anlattı. Ereditato, Cenevre'den İtalya'da bulunan Gran Sasso şehrine kütlesi olmayan temek parçacıkları (nötrinoları) ışık hızlından 60 nanosaniye daha hızlı olarak yollamayı başardıklarını söyledi.

CERN Işık Hızının Geçildiği Açıklanmıştı

CERN’deki bilim adamları 2011 yılında yaptıkları bir deneyde ışık hızını aştıklarını açıklamışlardı. Apenin Dağları'nın altında bulunan ve mesafesi 700 kilometre olan bir laboratuara nötrinoların saniyenin milyarda birinden daha hızlı olarak gönderildiği ve ışık hızına ulaştıklarını açıklamışlardı. Deneylerin ilerleyen aşamalarında ise nötrinoların ışık hızından daha hızlı hareket ettirebildikleri tezi çürümüş ve makineden kaynaklanan bir hata olduğu ortaya çıkmıştı.

Sözcü Antonio Ereditato, bu deneyde 2011'de yapılan hatanın yapılmadığı ve sonuçlarından emin olduklarını söyledi. Işık hızının aşılmasının bir kaç önemli olmasının bir çok sebebi var. Albert Einstein’a hiç bir madde ışıktan daha hızlı değildir. Eğer yapılan deney onaylanırsa Albert Einstein'in özel görelilik kuramı'nın bazı kısımlarının tersi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ayrıca evrenin işleyişini gösteren yasaların ise geçerliliğinin yitirilebileceğini gerçeği ortaya çıkaracaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu