Mobil Güvenlik Açıklaması: 10 Milyon Saldırı Yaşandı

Mobil Güvenlik Açıklaması: 10 Milyon Saldırı Yaşandı


360 Security firması içinde Türkiye'nin de bulunduğu 15 ülke için Mobil Güvenlik Açıklaması yayınlandı. Bu açıklamaya göre 2015 yılında 15 ülkede 520 milyondan fazla mobil saldırı gerçekleşti. Türkiye'de ise bu sayı 10 milyondan virüs saldırısı yapıldı.

360 Security firması 2015 yılı içerisinde kendi kullanıcılarınında dahil olduğu Mobil Güvenlik Araştırması sonucunu yayınladı. 15 Ülkenin dahil olduğu araştırmada 2015 yılı en çok virüs tehdidinin yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti. Ayrıca kullanıcılara en çok yollanan virüs türü ise fidye yazılımları olduğu ortaya çıktı.

Akıllı telefonlara yapılan saldırılara en çok hedef olan 10 ülke sırasıyla Malezya, Hindistan, Endonezya, Rusya, Tayland, Türkiye, İspanya, Büyük Britanya, İtalya ve Almanya oldu. 2015 Yılı boyunca akıllı telefonlara 520 milyon defa virüs saldırısı düzenlendi. Türkiye'de ise bu sayı 10 milyonu geçti. Bu kadar büyük bir saldırının, insanların bilgilerine sızan veya ücretli kendi yazdıkları programı satın almasını isteyen bu yazılımlara karşı ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.

Akıllı Telefonlarda Yapılan Dolandırıcılık Günlük 200 Bin Dolar 

Akıllı telefonlara yapılan saldırılar 2014 yılından 2015'e gelindiğinde 6 kattan fazla artış gösterdi. 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan "Geliştiricisi güvenilir olmayan, Google Play Store dışından indirilen uygulama veya oyunlar telefonları ele geçirebiliyor. Gördüğünüz oyun veya uygulama sizin için ne kadar cazip olursa olsun onun Google Play üzerinden veya geliştiricisi çok güvenilirse (büyük şirketler) indirin. Kullanıcılar virüs yedikten sonra telefonu yeniden başlatırlarsa kullanılamaz hale gelebiliyor. Bir çok kullanıcı bilgilerini kurtarmak için hackerler ile iletişime geçerek para ödemek zorunda kaldı. Fidye yazılımların sayısı her geçen gün artıyor. 2014 yılının başında 5 bin fide yazılım insanları tehdit ederken 2015 yılında aynı sürede bu sayı 40 bine çıktı." dedi.

Virüsler İnternet Kotasını Tüketiyor 

Kullanıcıların bilgilerini çalan ve fidye isteyen virüslerin başka yaşattığı bir sorun ise internet kotasını tüketiyor. Huang Yan bu konu hakkında "Mobil trafik zombisi olarak adlandırdığımız virüs çeşitleri, telefonda kilidi açtığınızda veya bir internet sitesine girdiğinizde web sayfasını kontrol edip kendi istediği adrese yönlendirebiliyor. Siz internete girmeseniz bile virüs arka planda çalışırken sizi bir web sayfası ziyaret ediyor gibi gösterebiliyor. Kullanıcı virüslü telefonda her kilidi kaldırdığında bir site ziyaret ediliyor ve 0.76 MB veri kullanılıyor. Bir kişinin günlük ortalama 150 defa bilindiğine göre günlük 110 MB üzerinde bir veri kaybı yaşanması mümkün. 

Huang Yan, kullanılabilecek kaliteli antivirüs programlarının yaşanacak talihsiz olayları azaltabileceğini söylerken yine de kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu