Halep neden kadim Türk (Türkmen) Şehridir.

Halep neden kadim Türk (Türkmen) Şehridir.


Türkmen yurdu Halep ile ilgili ortaya atılan iddiaları boşa çıkaran, tarihi belgeler ışığında Halep gerçeği.

Halep'te ilk Türk iskanı 8.yy da Abbasi halifesi Harun Reşid zamanında olup; müslüman ve Hanefi mezhebinden olan Kayılar dahil 12 Oğuz boyu Ayıntap (G.Antep) tan Gazze'ye kadar Sınır Şehirlerine Haçlılara karşı (AVASIM) muhafız ve tampon olarak yerleşmiştir. Selçuklu ve Osmanlı döneminde HALEP bölgesi Türkmenlerin Anadolu'ya dağılma merkezi olmuş. Sadece 16.yy da Safevi Devletine ters göç olmuştur. Halep'in Osmanlı kayıtlarında Sünni-Hanefi olan Halep Türkmenleri has (padişah hassı) reayası idi ve bu statü onlara görece bir serbestlik sağlıyordu. Osmanlı’nın 16. yüzyıldaki tahrir defterlerinde, Halep Sancağı’nın nüfusu yaklaşık 80 bin kişi, Türkmenlerin sayısı ise 64 bin civarındaydı. Osmanlı döneminde Türkmen nüfusunun en kalabalık olduğu sancak Halep Sancağıdır. Osmanlı Devletini kuran KAYI boyu da ŞanlıUrfa Viranşehir, Karacadağ ve Halep ve yöresine yerleştirmiştir. 

Kayı boyunun Karakeçililer aşiretinin geldiği ilk geldiği nokta bugün Bitlis iline bağlı bir ilçe olan Ahlat'tır. Karakeçililer, Anadolu ilk Türk Devletlerinden sayılan”Ahlatşahlar Devletini ”kurmuşlardır. Osmanlı Padişahları doğu seferlerine giderken mutlaka Ahlat’a uğrar atalarının mezarlarını ziyaret ederlerdi. II. Abdülhamid Han tarafından oluşturulan Hamidiye Alayları'nda Karakeçili aşireti üyeleri de yer almıştır. Osmanlı Padişahlarının ailesi ile birlikte yılın belli günlerinde aşiretin kıyafetini giydikleri de bilinmektedir.

Mustafa Kemal Paşa Suriye hududu ve Toros tünelleri hakkında İkinci ve Yedinci Ordu'lara 3 Kasım 1918'de şu emri gönderdi.

"1- Suriye hududu, Suriye vilayetinin kuzey hududu düşünülmelidir, Bu hudut, Lazkiye kuzeyinden Hanseyhun güneyinden geçerek doğuya doğru uzanır.

2- İskenderun, Antakya, Çebelseman, Kilis havalıstnm Türklerle meskun olduğu ve Halep ahalisinin dörtte uçunun Arapça konuşur Türk olduğu her vesile ile halükarda tutulmalı ve her davada esas ittihaz edilmelidir.

3- Mütareke şartlarının yeteri kadar açık olmadığından, tafsilatlı şartların takdirine değin karaya işgal kuvveti çıkartılması daima göz önünde bulundurulmalıdır.

‪‎Halep‬ ve ‪‎Azez‬'de ‪‎Türkmen‬'lerin varlığı ‪‎Osmanlı‬ öncesine dayanıyor.
Bkz. Abdülkerim Rafeq'in makalesinden bir paragraf;Ottomans seem to have been more successful in dealing with another refractory element, the Turcomans, whose numbers and groups in Syria were smaller and less varied compared with the Beduin, and who were largely limited to northern Syria. During the reorganization of the administration after the collapse of Ghazali s revolt, a special sanjak (provincial administrative unit) for the control of the Turcomans of Aleppo and Aczaz was established in the province of Aleppo. Later on, however, with the increase of Beduin insubordination and the weakening of Ottoman control, the Turcomans became no less defiant and extended their influ ence to central Syria and especially to Damascus, where a Turcoman leader, Hasan, distinguished himself as a janissary chief during the first half of the seventeenth century, and together with members and subordi nates of his family composed about one-quarter of the total number of the janissaries in Damascus.

Along with the high-handed policy adopted by the Ottomans during the greater part of the sixteenth centurv this period also witnessed a building activity by the governors which remains without parallel under Ottoman rule in Syria. Most of the Ottoman monuments.

Haber Seyret - Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu