Komşu Alışverişe Gelemedi

Komşu Alışverişe Gelemedi


Yunanistan'da yaşanan mali kriz nedeniyle Muğla'nın Datça ilçesine alışveriş için gelen Yunanlılar'ın sayısı düşüş yaşadı. Önceki yıllarda Datça'da yoğun olarak görülen Yunanlılar'ın ziyareti ise bu yıl yok denecek kadar az.

Pazar alışverişi ve başka ihtiyaçları için Muğla Datçaya gelen Yunanlılar, yaşadıkları ekonomik krizler sonrasında ülkemize alışverişe gelmemeye başladılar. Önceki yıllarda Simi adası'ndan Datça'ya alışverişe gelen Yunan vatandaşlarının sayısı ise her geçen gün daha da düşüyor.

Muğla ilinin Datça ilçesinde kurulan semt pazarına Yunanistan'ın Simi Adasından gelen Yunanlılar, meyve sebze alışverişlerinin dışında, giyim ve ev eşyası ihtiyaçlarını da karşılıyorlardı. Önceki yıllarda kurulan pazarı ortalama 5 bin Yunanlı ziyaret ederken 2015 yılında ise bu ortalama 108 kişiye düştü.  

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, geçtiğimiz yıllarda Yunanlıların çok yoğun geldiğini ve turistik gezinin yanı sıra beyaz eşya, giyim ve evlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişlerini de Datça'dan yaptıklarını söyledi.

Uçar, geride bıraktığımız 2015 yılında ise gelenlerin büyük oranda düşmesini Datça için büyük bir ekonomik kayıp olarak belirtti. Ayrıca alınabilecek önlemleri bu yıl gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Uçar, "Oradaki insanların maddi gücünün zayıfladığının farkındayız. Onların Datça'ya gelmek istediğini de biliyoruz. Simi Adasında olmayan bir çok ürün Datça'da yetişiyor. Bu ürünleri Datça'dan almak zorundalar. İki taraf içinde iyi olanı yapacağız" diye sözlerini tamamladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu