Kara Deliklerde Yaşam Alanı Oluşturulabilir mi ?

Kara Deliklerde Yaşam Alanı Oluşturulabilir mi ?


Uzun süredir devam eden arayışlarda ortaya çıkan bazı kara delikler tekrar bu soruyu gündeme getirdi : Kara deliklerde yaşam alanı oluşturulabilir mi?

Eskiden beri ortaya çıkan kara deliklerde en büyük sorunun sıcaklık olduğu biliniyor. Çek Cumhuriyeti'nde bilim insanlarının yaptıkları araştırmalarda bulunan bazı kara deliklerde yaşam formu oluşturulabileceği ortaya kondu. Uzaydaki sıcaklığın ortalama eksi 270 derece olduğunu bildiren bilim insanları, bazı bulunan kara deliklerde ise sıcaklığın ortalama sıfır derece olarak kaydedildiğini söylediler. Bunun anlamı ise kara deliğin içindeki gezegenlere güneş etkisi yapabilir ve yaşam alanı oluşturulabilir.

Palacky Üniversitesi'nde görev yapan Tomas Opatrny kara delik içerisinde bizim sahip olduğumuz güneşe göre daha soğuk ve daha sıcak bir gökyüzüne sahip bir gezegenin modellemesi üzerine çalışıyor. Yaptığı çalışmalarda evrendeki sıcaklığın eksi 270 derece olduğu ve yaşadığımız dünya kadar bir gezegenin sıfır derecelik bir kara delikten enerji alabileceği ve yaşam formlarının oluşturulabileceğini ortaya koyuyor. 

Kara delikten gezegene verilecek enerji miktarı insanlık için yeterli boyutlarda değil. Fakat yaşam formlarının oluşturulabilmesi ve yeni bir dünya araştırmaları için yeterli olacağı söyleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
Yemen Başbakanı'ndan İran'a suçlama

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu