Cizre ve Yüksekova'da 'il merkezinin' taşınması sevinci

Cizre ve Yüksekova'da 'il merkezinin' taşınması sevinci


Başbakan Davutoğlu'nun Şırnak ve Hakkari il merkezinin ilçeleri Cizre ve Yüksekova'ya taşınması yönündeki açıklaması, iki ilçede memnuniyetle karşılandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Şırnak il merkezinin Cizre'ye, Hakkari il merkezinin de Yüksekova'ya taşınması yönündeki açıklaması, her iki ilçenin sakinlerini heyecanlandırdı.

Başbakan Davutoğlu'nun "Hakkari ve Şırnak il merkezleri şehrin doğal gelişimi anlamında çok uygun topografyada değiller. Buna mukabil Yüksekova ve Cizre daha düz arazide. Havaalanı da Yüksekova'da olduğu için Hakkari il sınırı değişmeden il merkezlerinin değişmesi, Hakkari ve Şırnak'ın herhangi bir şey kaybetmeden bunun yapılması için bir çaba ve çalışma yürüteceğiz" açıklaması Cizrelileri sevindirdi.

Tarihi boyunca Mezopotamya'nın en önemli şehirleri arasında yer alan ve İslamiyet ile "yarımada" anlamına gelen Cezire adı verilen, Cumhuriyet döneminde ise Cizre olarak isim değişikliğine gidilen ilçe, 1990 yılına kadar Mardin'e bağlı kaldı. 16 Mayıs 1990'da Siirt'in ilçesi olan Şırnak'ın vilayet yapılmasıyla Mardin'den ayrılarak Şırnak'a bağlanan ancak yıllardır il olma özlemi çeken Cizre'de yaşayan vatandaşlar, o dönem bu karardan duydukları memnuniyetsizliği düzenledikleri protesto eylemleriyle dile getirmişlerdi.

Cizre ilçe olmasına rağmen nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor. Cizre'de 132 bin 857, Şırnak'ta ise 61 bin 335 kişi yaşıyor. Cizre'de 104 okulda 41 bin 127 öğrenci, Şırnak'ta ise 102 okulda 27 bin 490 öğrenci eğitim öğretim görüyor.

Şırnak, yapımı önceki yıl tamamlanan Şerafettin Elçi Havalimanı'na 55 kilometre, Cizre ise 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sınır kapısına olan yakınlığı, iklim koşulları ve ovada bulunması gibi coğrafi konumuyla Şırnak'a oranla daha avantajlı olan Cizre, sanayileşme konusunda da önde yer alıyor. Cizre OSB'de 8 fabrika üretimde yer alırken, Şırnak OSB'de ise sadece 1 fabrika bulunuyor.

"VİLAYET YAPILMAMIZ CİZRELİLERİ MUTLU EDECEKTİR''

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Süleyman Çağlı, Başbakan Davutoğlu'nun Şırnak il merkezinin Cizre'ye taşınmasına ilişkin yaptığı açıklamanın yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Cizre'nin, daha önce Mardin'e, 26 yıl önce de il statüsüne kavuşturulan Şırnak'a bağlandığını anımsatan Çağlı, o dönem siyasi nedenlerle alınan bu kararın yanlış olduğunu dile getirdi.

Çağlı, Cizre'nin ekonomi başta olmak üzere her yönüyle Şırnak'a göre gelişmeye daha fazla açık olduğunu ifade ederek, il olması halinde Cizre'nin kısa zaman içinde büyük gelişme göstereceğini kaydetti.

Cizre'nin nüfusunun Şırnak'ın 2 katı olduğunu vurgulayan Çağlı, "Cizre, uzun yıllardan bu yana il olmayı hak ediyordu. Gecikmeli de olsa vilayet yapılmamız Cizrelileri mutlu edecektir. Şırnak'ın da il olarak kalmasını isteriz" dedi.

Cizre Muhtarlar Birliği Başkanı Seyithan Tuncer de ilçenin daha güzel hizmetler almasını istediklerini belirterek, "Cizre'nin il olması çok sevindirici. İlçemizin gelişmesine ve güzel hizmetlerin yapılmasına katkı sağlayacaktır. Bunun hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. 

"TİCARETTE BÜYÜK BİR ATILIM GERÇEKLEŞTİRİR"

Şırnak Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Vedat Sönmez, ilçenin il olmasını canı gönülden istediklerini, bu sayede ilçede yaşanan bazı sorunların giderilebileceğini söyledi.

İl olması halinde Cizre'nin daha iyi hizmet alacağını kaydeden Sönmez, özellikle altyapı konusunda yaşanan büyük sıkıntının kısa sürede ortadan kalkacağını aktardı.

Sönmez, Cizre'nin tarih boyunca ticaretin, bilimin ve kültürün merkezi olduğuna işaret ederek, "İlçenin yetiştirdiği çok sayıda bilim adamı var. Bu potansiyel bu sayede daha iyi değerlendirilir. Çevresindeki il ve ilçelerin de gelişmesini sağlar. Sınır kapısına, havalimanına yakın ve İpek yolu üzerinde bulunması sayesinde ilçe ticarette büyük bir atılım gerçekleştirir" diye konuştu.

Cizreliler de Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından büyük memnuniyet duyduklarını belirttiler. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Çevre kirliliği savaşlardan daha ölümcül

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu