Suriyeli üçüzler Türkiye'de hayat buldu

Suriyeli üçüzler Türkiye'de hayat buldu


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Elazığ'da yaşayan Suriyeli çiftin 10 aylık üçüzleri komşularının yardımıyla hayata tutunmaya çalışan ailenin neşe kaynağı oldu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Elazığ'da yaşayan 7 çocuklu Suriyeli ailenin 10 aylık üçüzleri, hayata gülümseyerek bakıyor.

Suriye'nin Der Zor kentinde marangozluk yapan Amer Aldlimi (34), ülkesindeki iç çatışmalar ve terör örgütü DAEŞ tehdidi nedeniyle hamile eşi Rukiye Suhri (28) ve 4 çocuğunu geride bırakarak arkadaşlarının yaşadığı Elazığ'a geldi. Bir süre sonra da üçüzler İbrahim, Tahsin ve Musa doğdu.

Amer Aldlimi, zorlu bir yolculuğun ardından yakınları tarafından Türkiye-Suriye sınırına ulaştırılan eşi ve 7 çocuğunu buradan alarak Elazığ'a getirdi.

Elazığ'da kiraladıkları bir dairede hayırseverlerin ve komşuların yardımıyla hayata tutunmaya çalışan ailenin en büyüğü 13 yaşında, en küçüğü ise 10 aylık üçüzler olan 7 çocuğu, yaşadıkları kötü günleri geride bıraktı.

Rukiye Suhri, savaş öncesinde Suriye'de çok güzel bir yaşantıları olduğunu, kendilerine ait evlerinde az da olsa aileye yeten gelirleriyle mutlu ve mesut bir hayat sürdüklerini söyledi.

TÜRK HALKININ MİSAFİRPERVERLİĞİ

İç savaş ve bombardıman endişesiyle çocukların uykularında bile korkmaya başladığını, bu nedenle Türkiye'ye geldiklerini belirten Suhri, Türk halkının kendilerine büyük bir misafirperverlik gösterdiğini anlattı.

Çocukların ilk zamanlarda uçak korkusunu yenemediğini vurgulayan Suhri, bu durumun bir süre sonra geçmeye başladığını dile getirdi. Özellikle üçüzlerin, Türkiye'ye gelmelerinin ardından evin neşe kaynağı olduğunu ifade eden Suhri, bunun yaşadıkları zorlu süreci atlatmalarında önemli bir payı bulunduğuna dikkat çekti.

'TÜRKİYE'DE GÜVENDELER'

Türkiye'de güvende ve emniyette olduklarını belirten Suhri, "En önemli şey çocuklarımın buraya geldikten sonra yüzlerinin gülmesiydi. Allah'a hamdolsun kendileri okula gitmeye başladılar. Hayatları düzene girdi. Bundan da önemlisi artık çocuklarım bomba sesleri, uçak sesleri duymuyorlar. Yardım konusunda da Türk halkı bize çok büyük destek sağlıyor. Çok büyük fedakarlık yapıyorlar" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu