Terör örgütü PYD, DAEŞ'i bahane ediyor!

Terör örgütü PYD, DAEŞ'i bahane ediyor!


İsveç Asuri Federasyonu Başkanı Afram Yakub, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu PYD’nin kontrolündeki bölgelerde yaşayan Asurilere yönelik baskı ve saldırılarını artırdığını açıkladı.

Federasyon Başkanı Afram Yakub, PYD'nin Mardin’in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde yaşayan Asurilere yönelik uygulamalarını değerlendirdi.

Yakub, örgütün bölgedeki halkları sindirmeye çalıştığına dikkati çekerek, "PYD, DAEŞ'i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor" dedi.

12 Ocak'ta PYD'nin askeri kanadı YPG'nin Asurilere saldırısında bir Asuri'nin hayatını kaybettiğini, birinin de yaralandığını hatırlatan Yakub, "O saldırıdan beri bölgede halk çok korkuyor. Endişeli ve öfkeli. PYD, Kamışlı'da Asurilere baskı yaparak, kendilerini savunmalarını engellemek istiyor" dedi.

-"PYD, Asurileri, Ezidileri, bölgedeki diğer grupları baskı altına alıyor"

Yakub, dün İsveç hükümetinden bazı yetkililerle bir araya geldiklerini ve "PYD'nin kendini yanlış tanıttığını" anlattıklarını söyledi.

PYD'nin kendini dünyaya "demokratik, insan haklarına saygılı" olarak tanıttığını belirten Yakub, "PYD, Asurileri, Ezidileri, bölgedeki diğer grupları baskı altına alıyor. Uluslararası Af Örgütü'nün 'PYD, Suriye'de savaş suçu işliyor' raporunu hatırlattık'' ifadelerini kullandı.

Yakub, PYD'nin kontrolüne aldığı bölgelerde nüfus yapısını değiştirdiğine değinerek, ''Bütün dünya PYD'yi DAEŞ ile mücadelede kurtarıcı olarak görüyor. PYD, DAEŞ'i bahane ediyor. PYD, aslında bölgeyi ele geçirmeye çalışıyor'' dedi.

Yurt dışında "Asuriler" olarak anılan topluluk, Türkiye'de "Süryaniler" şeklinde biliniyor.

-PYD, protesto edildi

Yakub, 17 Ocak'ta PYD'nin Asurilere yönelik uygulamalarının İsveç'te yaşayan Asuriler tarafından Stockholm'ün Sergel Meydanı’nda protesto edildiğini hatırlattı.

Ayrıca devlet televizyonu SVT'nin 30 Aralık 2015'te Kamışlı'da onlarca Asuri'nin hayatını kaybettiği intihar saldırısı haberini verirken Asuriler için ''Kürt Hristiyan'' ifadesini kullandığını anımsatan Yakub, bu durumu protesto etmek için SVT önünde de gösteri düzenlendiklerini anlattı.

Uluslararası Af Örgütü, 13 Ekim'deki raporunda PYD'nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirmişti.

Suriye’deki Süryani ve Ermeni toplumunun kuruluşları, 6 Kasım 2015'te PYD'nin Haseke'de özel mülkleri gasp etmesini ortak bildiriyle protesto etmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu