'Hakkari ve Şırnak'ta ciddi kentsel dönüşüme ihtiyaç var'

'Hakkari ve Şırnak'ta ciddi kentsel dönüşüme ihtiyaç var'


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin taşınması konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin taşınması konusunda, "Terör olsun olmasın, insanların yaşayabileceği bir ortam değil maalesef belli şehirlerimizin belli kesimleri. Buralarda mutlaka ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var ve bu bataklıkların kurutulması lazım" dedi.

Yılmaz, katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Hakkari il merkezinin Yüksekova'ya, Şırnak il merkezinin de Cizre'ye taşınmasına değinen Yılmaz, söz konusu ilçelerin bulundukları illerde ayrı bir merkez konumunda olduğunu, Şırnak'ın mevcut merkez ilçesinin dağlık bir konumda ve gelişmeye müsait bir yapısı bulunmadığını vurguladı.

Bölgede, kentsel dönüşüme de ihtiyaç olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Nitelikli bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var, sadece bina yapmayı kastetmiyorum. Mesleki eğitimiyle, sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetleriyle, sportif altyapılarıyla gerçekten yaşanabilir bir ortam oluşturmak gençlerimiz için, çocuklarımız için, kadınlar için. Bunu oluşturduğumuz zaman ben inanıyorum ki birçok hadise kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Terör örgütü bölgede çok ciddi anlamda insanlar üzerinde bir baskı oluşturma gayreti içinde. Ve bunu yaparken de bu şehir ortamlarını maalesef çok istismar ediyor, Sur'da da aynı şey söz konusu. Aslında harabe haline gelmiş birtakım yerler. Zaten bu terör olsun olmasın, insanların yaşayabileceği bir ortam değil maalesef belli şehirlerimizin belli kesimleri. Buralarda mutlaka ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var ve bu bataklıkların kurutulması lazım."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu