Azerbaycan 20 Ocak şehitlerini anıyor

Azerbaycan 20 Ocak şehitlerini anıyor


Azerbaycan, 20 Ocak 1990’da Sovyet güçlerinin Bakü’ye girmesi sonucu yaşanan faciada hayatını kaybeden 20 Ocak şehitlerini 26. yıl dönümünde andı.

Azerbaycan, düzenlenen resmi törenle 20 Ocak 1990’da Sovyet güçlerinin Bakü’ye girmesi sonucu yaşanan faciada hayatını kaybedenleri andı. Sabah erken saatlerden başlayan anma törenine Azerbaycan’ın birçok yerinden gelen vatandaşlar katıldı.

Şehitlik ziyareti için Bakü ve Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinden gelenler, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturarak mezarlara kırmızı karanfiller bıraktı. Azerbaycan’da 20 Ocak olaylarının 26. yıl dönümünde şehit olanların anısına yerel saatle 12.00’de trafik akışı 1 dakikalığına durdu. Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, trenler ve otobüsler siren ve kornalar ile şehitleri anarken, askeri kışlalarda, devlet dairelerinde bayraklar yarıya indirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hükümet yetkilileri, milletvekilleri ve diplomatlar ise sabah saatlerinde Şehitler Hiyabanı’na gelerek, 20 Ocak faciasının kurbanlarının mezarlarını ziyaret edip, şehitlik anıtına çelenk bıraktı. Yoğun katılım nedeniyle şehitliğe çıkan bütün sokaklar ulaşıma kapatıldı. Dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için de Azerbaycan’ın yabancı ülkelerdeki büyükelçilikleri, diplomatik temsilcilikleri ve Azerbaycan toplulukları tarafından anma törenleri yapıldı.

Olaylarda yakın akrabasını kaybeden Zeynep Mahmutkızı, “Olaylar olduğunda ben evdeydim. Ortalık sakinleştikten sonra akrabam Eyyub’un kaybolduğunu gördük. Bütün hastaneleri aradık ama bulamadık. 3 ay sonra televizyonda şehitlikte gömüldüğünü öğrendik” diye konuştu. 

20 Ocak şehitlerini anmak için torunuyla Nahçıvan’dan gelen Elsever Settaroğlu, “20 Ocak’ta Ruslar ve Ermeniler birleşerek halkımızın maneviyatını kırmak istediler. Bağımsızlık için çırpınan halkın üzerine tanklar ve toplarla geldiler. Azerbaycan’ın bağımsızlığı için, halkımızın refahı için canlarını feda ettiler. Buraya gelerek onları anmak bizim borcumuzdur” dedi.

Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü için mücadele tarihine kahramanlık sayfası gibi dahil olan 20 Ocak 1990’da Azerbaycan’a karşı toprak iddiaları ileri süren Ermenistan’ın işgalci girişimlere ve eski SSCB yönetiminin buna göz yummasına öfkelenen, Bakü sokak ve meydanlarına çıkarak buna itirazını dile getiren halka karşı SSCB ordusunun askeri güç ile karşı koyması katliam ile sonuçlandı. 19-20 Ocak 1990 gecesi önceden olağanüstü hal ilan edilmemesine rağmen SSCB ordusu Azerbaycan’a karşı askeri operasyonlara başladı. Katliamda 137 kişi öldürüldü, 744 kişi ağır şekilde yaralandı, 841 kişi ise yasa dışı şekillerde gözaltına alındı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu