Gurbetçiler seçim vaatlerinin yerine getirilmesinden memnun

Gurbetçiler seçim vaatlerinin yerine getirilmesinden memnun


AK Parti hükümetinin, yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik seçim vaatlerini tek tek yerine getirmesi, gurbetteki seçmenleri memnun etti.

Hükümetin, 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce yurt dışındaki Türklere yönelik vaatlerinden bugüne kadar yerine getirilmeyen neredeyse kalmadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Almanya'nın Düsseldorf kentindeki seçim mitinginde verdiği vaatlerden en önemlileri arasında gösterilen bedelli askerlikve yüksek pasaport harçlarının düşürülmesiyle, en önemli taahhütler hayata geçirilmiş oldu.

Hükümetin somut olarak attığı adımlara göre Maliye Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için pasaport harçlarını yarı yarıya düşürerek, 10 yıl süreli pasaport harcını 217 avrodan 104 avroya indirdi. Yeni yılla birlikte ucuz pasaport uygulaması hayata geçti.

TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 4 maddesi geçen hafta kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, oturma veya çalışma izniyle yurt dışında en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin avro yerine bin avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak.

"Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay" geçici ithalat izni verildi. Buna göre yurtdışında yaşayan Türkler araçlarını iki yıl boyunca Türkiye'de kullanabilecek. Daha önce bu 6 ay ile sınırlıydı.

Bunun yanında, gurbettekiler için THY biletlerinde aile indirimi getirilmesi, cep telefonlarının Türkiye'de kullanımının 4 aya çıkarılması ve çeyiz yardımı konusunda atılan somut adımlarla hükümet, bu konuda verilen sözleri de yerine getirdi.

-"Somut adımlar attık"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri sürecinde Başbakan Davutoğlu'nun yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik özel vaatlerde bulunduğuna işaret ederek, bunun dışında AK Parti olarak tarihte ilk defa yurt dışındaki Türklerin ihtiyaçlarını içeren özel bir seçim beyannamesi hazırladıklarını ifade ederek, "Geride bıraktığımız yaklaşık iki aylık süre içerisinde vaatlerimizle ilgili somut adımlar attık" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Saldırı sonrası Somali'de ağır bilanço
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Saldırı sonrası Somali'de ağır bilanço

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu