Şanlıurfa turizmi 'Eski Urfa' ile canlanacak

Şanlıurfa turizmi 'Eski Urfa' ile canlanacak

  • 18 Ocak 2016 17:55


Bölgede yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmi olumsuz etkilenen Şanlıurfa'da "Eski Urfa" olarak bilinen bölgedeki tarihi yapılar restore edilerek, turizmin tekrar canlandırılması hedefleniyor.

Tarihi yapılarıyla Türkiye'nin sayılı kentleri arasında bulunan Şanlıurfa'ya gelen turist sayısı, bölgede son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle önceki yıllara göre düştü.

Bunun üzerine çalışmalarına hız veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentte turizm tekrar canlanması için tarihi sokaklardaki çeşme, hamam, cami ve kilise gibi mekanların restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Belediye tarafından yürütülen "Kale Eteği, Kızılkoyun" projeleriyle bölgede bulunan tarihi mağaralar ve yapılar restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

-Eski yapılar ayağa kaldırılıyor

Şanlıurfalıların terör ve şiddet konularında dik bir duruş sergilediğini vurgulayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Huzur kenti Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde olması itibarıyla turizm alanında ister istemez etkilendi. Turist sayımızda az da olsa bir düşüş meydana geldi. Geçen yıl 870 bin civarındayken bu yıl bu sayı 730 binlerde. Fakat bunu elbirliğiyle çözeceğimize inanıyorum. Gerek acentelerle, gerek esnaf gruplarıyla, gerek turizm mekanlarıyla, gerek otelcilik hizmete veren sektörle bir araya gelerek bunun çıkışını arıyoruz. Bu konuda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tamamıyla sorumluluk almış durumda" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu