162 bin öğrenci eğitimden mahrum bırakıldı

162 bin öğrenci eğitimden mahrum bırakıldı


Şırnak merkez ve ilçelerinde PKK’nın okullara yönelik saldırıları, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalı ortam 162 bin öğrenciyi eğitimlerinden mahrum bıraktı.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam eden sokağa çıkma yasakları, PKK’nın okullara yönelik saldırıları yüzbinlerce öğrenciyi eğitiminde alıkoydu. Alınan bilgilere göre,  il genelinde 162 bin öğrenci okula devam edemiyor.

Bazı bölgelerde okulları “karargah” gibi kullanan  PKK’lılar, okullara yaptığı fiili saldırılar öğrenci ve öğretmenlere yaptıkları  tehditler ve sokağa çıkma yasakları il genelinde eğitimi aksattı.

İl genelinde 7 bin 300'ü kadrolu 8 bin 500 öğretmenin görev yaptığı 645 okuldan sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre ve Silopi ilçelerinde yer alan 172'si, 33 gündür kapalı durumda bulunuyor. İl genelindeki 162 bin öğrenciden Cizre ve Silopi'deki 80 bin 127'si, çatışmalı ortam nedeniyle eğitimden uzak kaldı. 

Cizre ve Silopi'de çok sayıda okul,  saldırılar sonucu hasar görürken, sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü iki ilçedeki eğitim kurumlarında hasar tespit çalışmalarının sonraki süreçte yapılacağı öğrenildi.

Son 6 ayda eğitim kurumlarına yönelik 32 saldırının gerçekleştirildiği kent merkezi ile İdil, Uludere, Güçlükonak ve Beytüşşebap ilçelerindeki 473 okulda PKK’nın tehditlerine rağmen 4 bin 900 öğretmen görev yapıyor.  Kent merkezi ile bu ilçelerdeki yaklaşık 82 bin öğrencinin bir bölümü, PKK’lılardan aldığı tehdit, baskı ve güvenlik endişesiyle okullarına gidemiyor.

PKK’lılar okullara molotof atarak kullanılmaz hale getirdi

Kentteki birçok okul gibi Cizre'deki Ahmet El Cezire İlköğretim Okulu ve Atatürk Anadolu Lisesi ek binasına operasyonların başladığı günden bu yana defalarca roketatarlı saldırıda bulunan PKK’lılar, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçede “karargah” ya da “mevzi” olarak kullandıkları eğitim kurumlarına büyük zarar verdi. Saldırılarda tahrip edilen okullar onarılarak hizmete açılırken, aynı eğitim kurumlarına saldırıları sürüyor.

32 okula bombalı saldırı yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre Şırnak merkezde 9, İdil, Güçlükonak, Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinde de eğitim kurumlarına yönelik 21 saldırı gerçekleştirildi.

Kent merkezinde saldırıda bulunulan 9 okuldan Dicle Mahallesi'ndeki Mehmetçik İlkokulu ve Sema Cıngıllıoğlu İlkokulunda hem güvenlik gerekçesiyle hem de hasar nedeniyle eğitim verilemiyor.

İdil ilçesinde de PKK’lılar, Turgut Özal, Yukarı ve Yeni mahallelerdeki, aralarında İdil Anadolu Lisesi, İdil Çok Programlı Lisesi, Bener Cordon İlkokulu ve Atatürk İlkokulunun da bulunduğu 10 okulda eğitim gören öğrencilere yönelik baskı ve tehditlerini sürdürüyor. Bazı öğrencilerin ise okul kıyafetlerini giymeden, gizlenerek okula geldiği öğrenildi.

Öğretmen ve öğrencileri tehdit etmişlerdi
Şırnak’ın İdil ilçesinde terör örgütü PKK’lılar, bir süre önce silahla geldikleri Bener Cordon İlkokulu ve İdil Anadolu Lisesinde sınıflara girmiş, öğretmen ve öğrencileri tehdit etmişti. Sınıflardaki 20'yi aşkın öğretmen ve öğrenciyi silah zoruyla okuldan çıkararak örgütün propagandasını yapan PKK’lılar, öğretmen ve öğrencilere okula gelmemeleri yönünde tehditte bulunmuştu.

Silopi ilçesinde de 5 okulda öğrencilere eğitim verdikleri sırada 20'yi aşkın öğretmeni kaçırmış, okuldan uzaklaştırdıkları öğretmenleri bir süre örgütün propagandasını yaptıktan sonra bırakmıştı.

Şırnak kent merkezinde de 25 Aralık 2015 tarihin de Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kütüphanesi,  içerisinde 30 öğrenci eğitim görürken PKK’lılar tarafından diri diri yakılmak istenmiş, 2’si ağır olmak üzere 6 öğrenci yaralanmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu