Balonlar 2015'i 'sönük' geçirdi

Balonlar 2015'i 'sönük' geçirdi


Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren sıcak hava balonu işletmeleri, geçen yıl olumsuz hava şartları nedeniyle sönük bir sezon yaşadı.

Dünyanın sıcak hava balonu turları bakımından önemli merkezlerindenKapadokya'da, 2014 yılında 311 olan uçuş günü sayısının geçen yıl 266 olarak gerçekleştiği bildirildi.

Yılda yaklaşık 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya'da her 3 turistten biri sıcak hava balonuyla bölgeyi havadan izliyor.

Dünyada uçuş yapılan gün sayısı bakımından ilk sıralarda yer alan Göremebeldesinde, uygun hava şartlarında günde ortalama 100 balon Kapadokya semalarına yükseliyor.

 


Rüzgar ve yağışın etkili olduğu olumsuz hava koşullarında ise balon uçuşları gerçekleştirilemiyor. 2015 yılı bu açıdan "sönük" bir yıl oldu ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 99 günde uçuş programları iptal edildi.

Anatolian Balloons Genel Müdürü Mahmut Sami Uluer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balonların bölge turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağladığını, Kapadokya'ya gelen turistlerin önce sıcak hava balonuna bindiğini, ardından bölgeyi gezdiğini söyledi.

Balonlar 3 ay parktan çıkamadı

Sıcak hava balonlarının geçen yıl olumsuz hava şartlarından çok fazla etkilendiğini dile getiren Uluer, şöyle konuştu:

"Hava şartlarının bir önceki yıla nazaran 2015'de olumsuz seyretmesi, geçen yıl uçuş iptallerinin artmasına yol açtı. Geçtiğimiz senelerde, yılda ortalama 30-40 gün uçuşlar iptal olurken bu sayı 2014'de 54, 2015 yılında ise 99 güne ulaştı. Bu durum uçan balon adedi ve yolcu sayısına doğrudan etki ediyor. Bölgeye gelen ziyaretçilerin konaklama süreleri kısa olduğu için bir günlük uçuş iptalinde dahi yolcuların yüzde 70’i uçuş yapamadan bölgeden ayrılıyor."

Uluer, uçuş kararlarının, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün Ürgüp temsilciliği tarafından bazı pilotların da görüşü alınarak verildiğini, balon işletmeleri ve tüm pilotların, uçuş emniyetinin ön planda tutulması için alınan kararlara tam olarak uyduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu