Sınır güvenliği böyle sağlanıyor

Sınır güvenliği böyle sağlanıyor


Sakarya 1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında üretilen tüm klasik optik sistemlerin tasarım, imalat ve yenileştirme işlemleri tamamen yerli imkanlarla yapılıyor.

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki 1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığında, tırtıllı araç imalatıyla beraber Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan tüm araç ve silah üstü atış kontrol aletleriyle personelin kullandığı gözetleme dürbünleri ve teleskoplarının imalat, bakım, onarım ve yenileştirmesi optik bölümünde yapılarak Mehmetçik'in hizmetine sunuluyor.

Optik bölüm amiri Mühendis Binbaşı Niyazi Kerem Çelik, merkezin optik bölümünün kurulduğu 1982'den itibaren, ülkenin ihtiyaç duyduğu tüm klasik optik sistemlerin tasarım, imalat, bakım ve yenileştirme faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

Merkezde, yüksek teknolojiye sahip, bilgisayar kontrollü tezgahlarda nanoteknoloji kullanılarak yapılan geçirgenlik ve yansıma kaplamalarıyla istenen özelliklere sahip optik malzeme imalatının yapıldığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, atmaca dürbün, şahin teleskop, görüntü aktarma birimiyle üçayağı, top/havan optik nişan alma aleti, oynar başlıklı dürbün, kartal teleskop, holografik nişangah sistemi ile küresel ve küresel olmayan merceklerin tasarımı, imalatı gerçekleştirilmektedir. Optik bölüm, 30 yılı aşkın bilgi ve tecrübesiyle ülkemizin ihtiyaç duyduğu komple optik sistem üretim ve imalatını tamamen yerli imkanlarla yapabilen ülkemizin tek tesisidir. Yapılan araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamında küresel ve küresel olmayan mercek imalatı, şebeke tasarım ve imalatı, dürbün, teleskop ve klasik optik sistemlerin tasarım ve imalatını yapabilen tek tesistir."

- 5 İLA 500 MİLİMETRE ÇAPINDAKİ TÜM MERCEKLER YAPILABİLİYOR

Üretimin bilgisayar ortamında ve mühendislerin gözetimi altında yapıldığına dikkati çeken Çelik, merceklerin imalatını şöyle anlattı:

"5 ila 500 milimetre çapındaki tüm klasik optik merceklerin imalatını ve tasarımını burada gerçekleştirmekteyiz. Tasarımı tamamlanan mercekleri, dizaynına uygun olarak bilgisayar kontrollü tezgahlarımızda işlemekteyiz. Optik bölümünde özel tasarım programlarıyla dürbün tasarımları gerçekleştirilen mercekler imalat hattına verilmektedir. Özel olarak üretilen camlar, kesme kısmına gelerek burada istenen ebatta ve ölçüde kesilerek işlenmek üzere uygun kaplamaları yapılmak üzere diğer tezgahlara aktarılmaktadır. İmalat kısmında klasik optik sistemlerde mesafenin bulunması, personelin doğru, sıhhatli atış yapabilmesini sağlamak maksadıyla şebekelerin tasarım ve imalatı gerçekleştirilmektedir. Yüksek ince film kaplama tezgahında ise yüksek teknolojiye sahip bilgisayar kontrollü tezgahlarda teknoloji kullanılarak istenilen şekilde geçirgenlik ve yansıma kaplamaları burada gerçekleştirilmektedir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu