Erdoğan: Canlı bomba Suriye kökenli

Erdoğan: Canlı bomba Suriye kökenli


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sultanahmet'teki patlamayla ilgili açıklamalarda bulunuyor...

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

-İstanbul'da Sultanahmet Meydan'ında meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum. Suriye kökenli canlı bomba saldırısında 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Ölenlerin kimliği açıklanacaktır.

TÜRKİYE BÜYÜK KARARLILIK İÇİNDE

Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye'den daha kararlı bir şekilde mücadele yürüten ve bizim kadar bedel ödeyen başka bir ülke var mıdır?  Aynı şekilde bölücü terör örgütüyle mücadelemizi de kararlılıkla ve fedakarlıkla yürütüyoruz.

TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU YOKTUR

- Türkiye'nin Kürt vatandaşlarıyla hiçbir sorunu yoktur. Yani, Türkiye'de 'Kürt sorunu' diye bir mesele yoktur. Her kesim gibi Kürt kardeşlerimizin kendilerine, yaşadıkları yerlere mahsus sıkıntıları olabilir. Bunları oturur, kendileriyle konuşur, çözeriz.

BİZİM BÖLGEYE BAŞKA SORUMLULUKLARIMIZ VAR

- Türkiye hem kendi içindeki terörle mücadele ediyor bir yandan da bölgesinde yaşananlara sessiz kalmıyor. Özellikle bölgemizde yaşanan hadiseler için gösterdiğimiz tavır diğer ülkelerden farklıdır. Bizim o kardeşlerimize karşı sorumluluklarımız var. Türkiye'nin ilkeli duruşu her zaman böyle sürecektir. Bizim bölgeye bakışımız ekonomik, askeri içerikli değildir. Biz dünyaya öyle bakmıyoruz. Siz büyükelçiler tarihsiniz. Her Türk büyükelçisi taşıdığı tarihi misyonun farkında olmalıdır.

BİRÇOK ÜLKEDE AYNI HİSSİYAT OLUŞMAYA BAŞLADI

- Dünyada en fazla kalkınma yardımı yapan ülkeler arasındayız. Türkiye şuanda en fazla insanı yardım yapan ülke konumunda. İşte Türkiye budur. Unutmayınız. Dünya 5'ten büyüktür itirazımız sadece bizim değil. BM çatısı altında bulunun birçok ülkenin de hissiyatı haline gelmiştir. Bunu seslendirmeye devam edeceğiz. Anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmeye çalıştığımız arabulucuk girişimlerimizi de önemli buluyoruz. Medeniyetler İttifakı'nı da ihmal etmemeliyiz. 

RUSYA, BUTİK SURİYE KURMAYA ÇALIŞIYOR

- Rusya DAEŞ'e karşı mücadele vermiyor. Suriye kendilerini davet ettiği için Suriye'ye girmişler. Peki, Gürcistan sizi davet mi etti Gürcistan'a girdiniz? Ukrayna sizi davet mi etti de Ukrayna'ya girdiniz? Bu soruların cevabını vermek gerekir. Rusya, Lazkiye ve çevresinde butik bir Suriye devleti kurmak için çalışmaktadır. Bunun için zemin hazırlamaktadır ve operasyonlarını sürdürmektedir. Bizim soydaşlarımızı, kardeşlerimizi katletmektedir. Rusya oradaki Türkmenleri vuruyor.

İRAN, TEHLİKELİ BİR FİTİLİ ATEŞLEMEYE ÇALIŞIYOR

- Mezhep temelli ayrışmaları çatışmaya dönüştüren tavrıyla İran, yeni ve tehlikeli bir sürecin fitilini ateşlemeye çalışıyor. İran'ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini bilinçli olarak gerginleştirmesi bu stratejinin bir parçasıdır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu