‘Hendek kazsınlar diye oy verilmedi’

‘Hendek kazsınlar diye oy verilmedi’


Bakanlar Kurulu sonrası basının karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP’yi eleştirdi: Seçilen belediyelere hendek kazsınlar, oralara bombaların taşınmasına yardımcı olsunlar diye oy vermediler.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basının sorularını yanıtladı. “HDP Belediyelerin kaynaklarını aktardığı yönünde açıklamalar oldu. Somut bir açıklama yapılacak mı? sorusuna şöyle cevap verdi:

“HDP başta olmak üzere tüm partiler, herkes demokrasinin imkânlarından faydalanıyor. Seçilen belediyelere hendek kazsınlar, oralara bombaların taşınmasına yardımcı olsunlar diye oy vermediler. Bu belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerine kendilerine iyi hizmet etsinler diye verdiler. Çukur siyasetine destek olan belediye başkanları aslında seçmenlerinin istediklerinin tam tersini yapıyorlar. Hiçbir demokrasi bu imkânları kullanarak devletin bölünmesine hareket alanı bırakmaz. Yasal mevzuat çok açıktır. İlgili belediye başkanları hakkında soruşturma açılır. Bazı belediye başkanları gözaltına alındı ya da tutuklandı. Bazıları görevden alındı. Bazıları yurtdışına kaçtı. Milletin imkânlarını böyle kullananlardan tabii ki hesabı sorulur.”

Yüksek güvenlikli karakollar

Kurtulmuş, şehirlere kurulması planlanan yüksek güvenlikli karakollarla ilgili olarak da şunları söyledi:
"Polis ve Jandarma özel harekat çok kapsamlı hareket ediliyor. Örneğin Silopi’de çok başarılı olundu ve terör unsurlarının büyük çoğunluğu temizlendi. Terörle mücadele ciddi bir koordinasyon gerekiyor. Öncelikli olarak temizlenen yerlerde polis merkezlerinin kurulması ve özel harekatçıların burada konuşlandırılması gündemimizde. Bu tedbirlerin sonunda terör bütünüyle sona erecek. Biz bu durumun arızi bir durum olduğuna inanıyoruz. Terörle mücadelede bu kadar yoğun dönem geçmişte çok az yaşanmıştır."

Suriyelilere çalışma izni

Hükğmet Sözcüsü, Suriyeli sığınmacılara verilecek çalışma izniyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Suriyelilere verilen çalışma izni, Türk vatandaşlarının istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Geçici koruma sağlanan yabancılar, geçici kimlik belgesi düzenleme tarihinden 6 ay sonra çalışma izni için başvurabilecekler. Bu insanlar, İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine kimlik belgesi verilen, ikamet ettikleri illerde çalışma hakkına sahip olacaklar. Suriyeli mülteci kardeşlerimizin çalışmalarını kısıtlayan bir başka alan ise çalıştıkları iş yerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10'unu geçemeyecekler."

Suriyelilere sektörel kısıtlama yok

Kurtulmuş, çalışma hayatına entegre edilecek Suriyelilere sektörel bir kısıtlama olmayacağuını da söyledi:
“Bizdeki verilerle Suriyelilerin yaş cinsiyet durumları elimizde. Şu an bu çalışmada herhangi bir kısıtlama mevcut değildir. Burada husus çalıştıkları yerde yüzde 10’u geçmemeleridir. Bir ayrım içinde değiliz. Türkiye Suriyeliler için 8 milyar dolar harcadı.  Biz istiyoruz ki bu insanlar yeni Suriye’de Türkiye’nin dostu olarak yaşasınlar. İyi eğitim almış Suriyeliler de var. Bunlar ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.”

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu