Nijer'de hala Osmanlı sancağı dalganıyor

Nijer'de hala Osmanlı sancağı dalganıyor


Osmanlı Dönemi'nin Afrika'daki en uzak toprağı olan Fizan'ın güneyindeki Nijer'de Osmanlı hala yaşıyor.

14. yüzyılın sonuna doğru Nijer kabilelerinden Tuaregler arasında liderlik kavgası başlayınca 300 kişilik Nijer heyeti, kabileler arasında hakemlik etmesi için Osmanlı’yı ziyarete gitmiş.

BÖLGENİN ADI 'İSTANBULEWA' KONULMUŞ

Dönemin padişahı Yıldırım Beyazıt da siyahi cariyelerinden olan Yunus isimli oğlunu Fizan’ın güneyindeki Agadez bölgesine sultan tayin etmiş. İstanbul’dan gelen bir grup insan Agadez’de bir bölgeye yerleşmiş. Yerleşilen bölgeye de İstanbul’dan gelen anlamında 'İstanbulewa' adı verilmiş. O günden sonra Sultanlık babadan oğula geçmiş.

AGADEZLER'İN OSMANLI İLE BULUŞMALARI

İki yıl önce başkent Niamey’e büyükelçi olarak atanan Dr. Hasan Ulusoy, Agadezler’le ilgili bilimsel bir çalışma başlatarak Agadezler’e ait bilgileri arşivledi. Ulusoy, akademik olarak da Agadezler’in Osmanlı ile buluşmalarından bugüne geliş sürecini kronolojik bir şekilde kitaplaştıracağını belirtti.

AMBULANSLAR TÜRKİYE'DEN

İlk atanan ve halen görevde bulunan Niamey Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, ülkede ambulansın olmadığını fark ederek girişimlerde bulundu.Ulusoy, ülkeye iki ambulans kazandırarak, Nijer’de sağlık kliniği ve cerrahi merkezi açmak için girişimlere başladı. Ulusoy ayrıca Nijerli sağlık personeli yetiştirecek.

ÜLKE ALTIN VE PETROL YUVASI

Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy, ülkenin baraj, alt yapı, yol ve hizmet sektörü alanında yatırımcılara ihtiyacı olduğunu belirtti. Ülkenin yer altı zenginliklerine de işaret eden Büyükelçi Ulusoy özellikle altın, uranyum, fosfat ve demir madenleri ile ilgilenen Türk girişimci ve yatırımcıları ülkeye davet etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu