Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'a sert tepki


Şii din adamının idamı sonrası İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerginliğe değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın tutumunu eleştirerek "Kendinizi aklayamazsınız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhtarlara hitap etti. Şii din adamının idamı sonrası Suudi Arabistan ve İran arasında patlak veren gerginliğe değinen Erdoğan, idamların Suudi Arabistan'ın iç meselesi olduğunu belirterek İran'ın tutumunu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a verdiği destek üzerinden eleştirdi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasındaki o kısım;

"Mezhep fitnesi bir kez daha İslam dünyasını sarsıyor, Müslümanları karşı karşıya getiriyor. Bunu bir üst akıl aslında idare ediyor. Bunu bilmemiz lazım. Mesele nedir? Mesele 'İslam dünyasında bir mezhep çatışması olsun ve İslam dünyası kendi içinde paramparça olsun.' Suriye'de, Irak'ta, Yemen'de Lübnan'da yaşanan görüntülerin gerisindeki en önemli sebebin mezhep fitnesi olduğunu biliyoruz.

"BU TEZGAHIN ARDINDA BÖLGESEL GÜÇ OLMA TELAŞI VAR"

Biz tüm sahabelerimizi eşit şartlarda seviyoruz. Bu tezgahın ardında bölgesel güç olma telaşı var. Irak ve İran'da Suudi Arabistan'da elçiliklerin roketlenmesi ne demek?

"DÜNYA BUNU NEDEN KONUŞMUYOR?"

Suudi Arabistan'ın iç kararıdır. 46 idam vardı. Bunlardan 43'ü sünniydi. Sadece 1'i Şii'ydi. Mısır'da binlerce kişiye idam verildi. Dünya bunu neden konuşmuyor?

"BUNDAN KENDİNİZİ KURTARAMAZSINIZ"

İslam'ı ve Müslümanları böyle bir zilletle karşı karşıya koyanlar 400 bin kişinin katline her türlü desteği veriyorsun. Bundan kendinizi kurtaramazsınız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Şemdinli kumpası resmi belgede.
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
MI5'te terör paniği

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu