2016'da büyüme bekleyen sektör

2016'da büyüme bekleyen sektör


Gıda sektörü temsilcileri, 2016 yılından umutlu olduklarını, büyümenin bu yıl da hız kesmeden süreceğini belirtiyor.

Gıda sektörü temsilcileri, 2016 yılından umutlu olduklarını, büyümenin bu yıl da hız kesmeden süreceğini belirtiyor.

Geçen yılı değerlendiren ve 2016'ya ilişkin beklentilerini aktaran CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, faaliyet gösterdikleri organize gıda perakendesinin 2016 yılında da hız kesmeden büyüyeceğini söyledi.

Son beş yıldır perakende sektörünün, ülke ekonomisinin ortalama 3 katı büyüdüğüne dikkati çeken Nane, "Ekonomilerde, perakende sektörü büyümenin en büyük aynasıdır. Çünkü tüketici mutlu ve güven duyuyorsa alışveriş yapar. Ancak tüketici, alışverişten imtina ediyorsa o zaman ekonomide duraksama yaşanır. 2015 yılı için yüzde 10-12 çerçevesinde bir sektör büyümesi öngörüyoruz" dedi.

Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği (TÜGİDER) Başkanı Mustafa Manav da "2016 yılında turizm sektörü ihtiyaçları doğrultusunda yapılan ithalatlarda bir azalma beklenmektedir. Fakat ihracat konusunda artış bekliyoruz. Rusya ile yaşanan gıda üzerine karşılıklı alışverişe dayalı krizin zaman içerisinde aşılacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

"Üretimin cazip hale getirilmesi sektör için hayati öneme sahip"

Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Başkanı İsmet Aral da Türkiye’nin bakliyat üretiminde eski rakamlarına ulaşarak, bu rakamların da üzerine çıkması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin cari açığını, tarım ürünleri ile kapatma şansına sahip olduğunu belirten Aral, şu görüşleri paylaştı:

Aral, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Roma’da gerçekleştirilen 146’ncı konsey toplantısında 2016 yılının "Uluslararası Bakliyat Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Emniyet "Huzur-Türkiye-5" operasyonunun bilançosunu açıklandı
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
New York'ta 'Ermeni yalanlarına son' eylemi

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu