Davutoğlu: 36 cesedin sorumlusu Rusya'dır

Davutoğlu: 36 cesedin sorumlusu Rusya'dır


Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'nın 2016 projeleri programında konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

SURİYELİLERİ MİSAFİR EDERKEN TEREDDÜT ETMEDİK

"Şehidimizin babası Mehmet Özdemir ile görüştüm.  Nuh'un şehadetini konuştuk. Allah askerlerimizin, polislerimizin gazalarını mübarek eylesin.

Biz 2.5 milyon Suriyeli kardeşimizi misafir ederken bir an bile tereddüt etmedik. Suriye'de yaşanan vahşete Rusya da ortak olmuştur. Bu vahşiliğe ses çıkarmalıyız.

Dün sahillerimize vuran 36 cesedin sorumlusu ve vebali BM'dir ve ona buna ses çıkarmayan Avrupa'dır. Bunun sorumlusu Suriye'yle ilgili her şeyi veto eden Rusya'dır. Bizler her platformda bu kardeşlerimizin hakkını hukukunu sürdüreceğiz.

DÜNYA SUSKUN

Dünya şahit, Allah şahit ki milletimizin yazdığı tarih konuşulacak. Herkese bağrımızı açtık. Dünya suskun. sadece manşetlere yansıyan fotoğraflar var. Aynı Aylan bebeğin fotoğrafı gibi. Suriye'de masumlara bomba yağdıranlar... Suriye rejimi ve yandaşlarından kaçan kardeşlerimizin ızdırabına sessiz kalınmamalı. Türkiye tek başına her fedakarlığı yapmıştır, yapmaya devam edecektir.

TÜM SÖZLERİMİZİ TUTACAĞIZ

"Bu ülkeyi yönetim boşluğuna düşürmeyeceğiz" demiştim. Şimdi de diyorum tüm sözlerimizi tutacağız, vaatlerimizi gerçekleştireceğiz. Her hafta grup toplantımızda "Vaatimizi yerine getirdik" diye söylüyoruz. Son olarak asgari ücreti bin 300 liraya çıkardık. Öğrencilerimizin burslarını artırdık. 1 Kasım'dan beri vaatlerimizin yüzde 30'unu gerçekleştirdik. Üç ay sonra vaatlerimizin tamamını hayata geçireceğiz.

Her hafta grup toplantımızda "Vaatimizi yerine getirdik" diye söylüyoruz. Son olarak asgari ücreti bin 300 liraya çıkardık. Öğrencilerimizin burslarını artırdık. 1 Kasım'dan beri vaatlerimizin yüzde 30'unu gerçekleştirdik. Üç ay sonra vaatlerimizin tamamını hayata geçireceğiz.

ANKARA ARTIK SANAYİ ŞEHRİ

Ankara'da dev projeler için düğmeye basıldı. Ankara eskiden memurlar şehri olarak bilinirdi. Ankara artık, sanayi şehri.. Bir merkez şehir. İnanıyorum ki Ulus senelerdir beklenen şekilde tarihi hüvviyetine kavuşacak. Ulus şu anda Başkent Ankara'nın hakettiği halde değildir. Ulus'un ulusumuza layık hale gelmelidir. Ulus Cumhuriyetimizin de doğduğu noktadır. Ankara'nın bir başka yeri Ankara Kalesi. Dokusunu tamamen yenileyeceğiz. Ankara'da herkesin görmek istediği bir tarih merkezi olacak. Ulus önemli bir merkezdir.

Ulus'un ulusumuza yakışır bir hale gelmesi lazım. Çünkü orası Cumhuriyetimizin odak noktasıdır. Güzel Ankara'yı yeniden bir bir imar edeceğiz. Yapılacak olan hizmetlerin yeniden tüm Ankaralılara hayırlı olmasını diliyorum.

ÇEVRECİLER DUYSUN AK PARTİ 3.5 MİLYAR AĞAÇ DİKTİ

Gururla ifade ediyorumki en çevreci hükümetler AK Parti hükümetlerine aittir. Çevreciler duysun AK Parti döneminde 3.5 milyar ağaç dikilmiştir. Çevreye ve doğaya saygı bizim inancımızın bir gereği.

AK Parti belediyeciliğinin çok sayıda ilkleri de oldu. Temel atarken gün verme geleneği AK Parti'ye aittir. Yine toplu açılışlar da AK Parti belediyeciliği ile başlamıştır.

10 BİN MİSLİ ARTAN AĞAÇLANDIRMA YAPILDI

Bir yandan şehirler kurarken, doğayı korumayı ihmal etmedik. 3.5 milyon fidan diktik. Ankara'da da 10 bin misli artan ağaçlandırma faaliyeti yapıldı. Orman varlığını artıran nadir ülkelerden biriyiz. Çok önceden çöp kokusundan muzdarip bir İstanbul vardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde tüm bu sorunlar çözüldü. Eskiden Ankara da farklı değildi. Hava kirliliği çok fazlaydı. Ama artık Ankara'ya gelen Ankara'dan ayrılmak istemiyor. Tüm bunlar AK Parti belediyeciliğinin başarılarıdır. Toplu açılış geleneği de bizden başladı. Hamdolsun ki verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Yaptıklarımızı dünkü grup toplantımızda da paylaşmıştık.

ANKARA HEP İHMAL EDİLDİ

İstanbul- Ankara- Kayseri gibi birçok şehrimizde dev projelerimiz var. Ankara'nın çehresini değiştirecek projelere imza atıyoruz. İşte 5 milyonu aşan nüfusuyla Ankara gelişip; kalkınıyor. Ankara hep ihmal edildi. Her gün Esenboğa'ya birçok uçak geliyor. Gelenlerin nasıl manzarayla karşılaştığını biliyoruz. Misafirlerin sohbetle meşgul edilmeye çalışıldığını biliyoruz. Ankara'ya yakışmayan bir manzara vardı. Bu bölgeyi düzenledik. Şimdi başka bir Ankara var. Ankara büyük bir dönüşüm yaşadı. Bugün artık modern, temiz bir Ankara var. Hava kirliliği nedeniyle okulları tatil edilen bir Ankara yok. Otobüslerin doğalgazla çalıştığı bir Ankara var. AK Parti yepyeni bir şevkle çalışmalarını sürdürüyor. İş üretmeye devam edeceğiz. Ülkemiz için yeni hedefler belirledik.

Bugün her yönden gelişmiş bir Ankara var. Tükettiği elektriği üreten bir Ankara var. Dünyanın bir çok bölgesinden ödüller alan Ankara var. Biz farklı partilere ait olan belediyelere ayrımcılık yapmıyoruz. Bütçeyi adil bir şekilde dağıtıyoruz.

MARDİN BELEDİYESİ'NİN BÜTÇESİ MERKEZİ YÖNETİMDEN KARŞILANIYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin yüzde 96,7'si merkezi yönetimden karşılanıyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin giderinin yüzde 67'den fazlası personel giderlerine harcanıyor. Bu rakamın nerelere harcandığını takip ediyor olacağız. Mardin'de belediyenin yatırım giderleri tutarı toplam giderin için yüzde 7'lik bir kısmı kapsıyor. Normalde bu rakam diğer büyükşehirler yüzde 47.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu