Diyarbakırda terör mağduru ailenin zorlu yaşamı

Diyarbakırda terör mağduru ailenin zorlu yaşamı


Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle evlerini terk edenler, ya sığındıkları akrabalarının yanında ya da başka semtlerde kiraladıkları evlerde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör saldırılarından kaçan bazı aileler, kentin farklı ilçelerindeki akrabalarının evinde, bazıları ise kiraladıkları konutlarda kalıyor.

Evini terk etmek zorunda kalan Z.T, 3 aile ile bir evde yaşadıklarını, 17 kişi ile aynı evi paylaşmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Evlerinden hiçbir eşya alamadıklarını, bu nedenle çocuklarına giydirecek elbise bile bulamadığını anlatan Z.T, "Kalabalık bir evde yaşamak çok zor. İlçeden canımızı zor kurtardık. Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Bütün eşyalarımız kaldı. Çok mağdur olduk. Kiramızı ödeyemiyoruz. Akrabalar ve komşular eşya yardımında bulundu" dedi.

"3 odalı bir evde 11 kişi kalıyoruz"

Kızının evine sığınan 68 yaşındaki Ahmet A. da Sur ilçesindeki evini ve bakkalını bırakarak kaçmak zorunda kaldığını dile getirdi.

"Eşyamız, dükkanımız, evimiz vardı. Kapatıp kaçtım. Bir gün oğlumun, bir gün kızımın evinde kalıyorum. 3 odalı bir evde 11 kişi kalıyoruz. Ne yapacağız şimdi?" diyen Ahmet A, "Böyle yaşamak çok zor. Banyo yapmamız, yatmamız, yemeğimiz bile sıkıntılı" ifadesini kullandı.

"Yaşadığımız korkular hendeklerden başladı"

Şadiye T. (55) ise eski komşularının evine sığındığını belirtti.

Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Şadiye T, "Her gün sokakların başlarına perdeler bağlandı, barikatlar kuruldu. Yaşadığımız korkular hendeklerden başladı" dedi.

Canını zor kurtardığını belirten Şadiye T, şunları söyledi:

"Bomba seslerinden sabahlara kadar uyuyamıyorduk. Aşağıda kiler gibi bir yer vardı, o yazın kavurucu sıcağında kilerde kapıyı pencereyi kapatıp cehennem gibi ortamda sabahlara kadar oturuyorduk. Bombalar atıldığı zaman kilerin zemini sallanırdı. Çatışmaların arasında yaşamak zorunda kaldık. Perişan olduk, olaylar nedeniyle gece yarısı kapıyı kapatıp kaçmak zorunda kaldım."

"Operasyonda olan polis ve askerler için namazdan önce dualar ediyorum"

6. sınıf öğrencisi Kübra T. de okulunun teröristlerce yakıldığını, bu nedenle eğitimine devam edemediğini belirtti.

Okulunu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini özlediğini belirten Kübra T, şöyle konuştu:

"Biz evdeyken çatışmalar çok yaşandı. Ders çalışamıyorduk ve okula gidemiyorduk. Bizleri korkutup bomba atacaklarını söylediler. Bizler de eşyalarımızı bırakıp çıkmak zorunda kaldık. Burada da halen okula gidemiyorum. Yardım istiyoruz. Evimizden hiçbir şey çıkaramadık. Defter ve kitaplarım dahi evimizde kaldı. Artık, barış istiyoruz."

Büyüyünce polis olmayı düşündüğünü ifade eden Kübra T, "Eğer polis olursam vatanımı, milletimi, ailemi herkesi korumak istiyorum" dedi.

"Türk, Kürt kardeştir" diyen Kübra T, "Vatanımı canımdan çok seviyorum. Operasyonda olan polis ve askerler için namazdan önce dualar ediyorum" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu