2 günde 9 kişiye 'can' oldular

2 günde 9 kişiye 'can' oldular


Antalya'da gerçekleştirilen nakillerde kritik görevleri üstlenen Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, son iki günde beyin ölümü gerçekleşen 3 hastanın ailelerini organ bağışına ikna ederek, 9 kişinin yeni yıla mutlu girmelerini sağladı.

Antalya, Konya, Karaman, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar illerini kapsayan Antalya Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'nin çalışanları, 2006-2015 yıllarında gerçekleşen bin 312 beyin ölümü vakasıyla ilgilendi. Bunlardan 410'unun ailesinin organ bağışını kabul etmesi sonucu, nakil bekleyen binlerce hasta sağlığına kavuştu.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ferhat Sarıbek sorumluluğunda, Hilal Gedikli, Hatice Yeniçerioğlu, Gülen Kurt Bulut ve Seval Kökçen'den oluşan 4 kişilik ekip, hem beyin ölümü gerçekleşen kişilerin aileleriyle görüşüp bağışta bulunmalarını sağlamaya çalışıyor hem de merkeze bağlı illerdeki organların alımından hastaya ulaştırılıncaya kadar koordinasyonu sağlıyor.

Ekip, son 2 günde de beyin ölümü gerçekleşen 3 hastanın ailelerini organ bağışına ikna ederek, 9 kişinin yaşama tutunmasına vesile oldu

- "2015'te 38 hastaya organ nakli"

Merkez çalışanlarından Hatice Yeniçerioğlu, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ölümünün gerçekleştiği vakalarda, aileler ile görüşerek organ bağışını sağladıklarını söyledi.

Merkezlerine bağlı 6 ildeki bütün vakalarda organ bağışı dağıtımıyla ilgilendiklerini ifade eden Yeniçerioğlu, "Merkezde, 4 kişiyle 24 saat hizmet vererek, organ bekleyen hastalara sistemden dağıtım yapıyoruz" diye konuştu.

Yeniçerioğlu, bölgelerinde 2013'te beyin ölümü gerçekleşen 193 hastadan 58'inin, 2014'te 189 hastadan 49'unun ve 2015 yılında ise 150 hastadan 38'inin ailelerinin organ bağışına ikna edildiğini dile getirdi.

- 2 günde 9 hastaya nakil

Merkez çalışanlarından Hilal Gedikli de beyin ölümü açıklandıktan sonra, en acılı zamanlarında ailelerle görüşmek durumunda kaldıklarını, bu nedenle zaman zaman sıkıntılar yaşanabildiğini belirtti.

Ailelerin, çoğu zaman organ bağışını istemediğini dile getiren Gedikli, "Onların duyguları bize de yansıyor, ailelerin acılarını bizler de paylaşıyoruz. Aileler açısından da bakıldığında karar vermek bir hayli zor oluyor" diye konuştu.

Gedikli, iki gün içerisinde ikisi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, biri de özel bir hastanede olmak üzere gerçekleşen üç beyin ölümünde de ailelerin organ bağışını kabul ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Pazartesi günü iki donörümüz vardı. Hem Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hem de özel bir hastanede. Salı günü yine Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir donörümüz vardı. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin yakınları organ bağışında bulunarak, bir çok kişiye hayat verdi. Pazartesi günkü vakamızda her iki böbrek, karaciğer, kalp ve akciğer bağışı vardı. Bu güzel habere rağmen bu yıl maalesef organ bağışı konusunda örnek olarak gösterilen bölgemizde istediğimiz rakamlara ulaşamadık."

Gedikli, geçmiş yıllara oranla hem kart bağışında hem de kadavra organ bağışında biraz gerilediklerini anlatarak, "Önümüzdeki yıl bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek adına çok farklı organizasyonlara imza atmayı planlıyoruz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu