Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak?


Yarından itibaren net 1300 lira olacak asgari ücrete 110 lira devlet desteği geldi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, net bin 300 liralık asgari ücret dolayısıyla işveren için oluşan ek maliyetin yüzde 40’ının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındığını söyledi. Soylu, asgari ücretle ilgili yapılan son toplantıda yaptığı konuşmada, “İstihdamı artırmak ve mikro işletmeleri ve küçük-orta boy işletmeleri daha fazla desteklemek açısından 110 lirayı, yani yüzde 40’lık bir desteği bir teşvik olarak ortaya koyuyoruz” dedi.

HÜKÜMET YÜKÜ PAYLAŞIYOR

Soylu, Hak-İş’e yaptığı ziyarette, 2016’da geçerli olacak asgari ücret rakamıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bin 300 liralık asgari ücret nedeniyle işveren için oluşan maliyetin yüzde 40’ının devlet tarafından karşılanması yönünde karar alındığını söyleyen Soylu, bunun için 5510 Sayılı Kanun’a geçici bir madde eklenmesi yönünde TBMM’ye öneride bulunduklarını bildirdi. Asgari ücrette 1300 liralık rakamın söz konusu olmaması halinde olağan artışın memurlara yapılan artış oranında, yani yüzde 6+5 düzeyinde olacağına dikkati çeken Soylu, bu artışla da asgari ücretin bin 120 ile bin 300 lira arasındaki bir seviyeye gelmesinin söz konusu olacağına işaret etti.  

9,7 MİLYAR LİRASI DEVLETTEN

Mevcut asgari ücretin işverene maliyetinin bin 496 lira olduğunu belirten Soylu, asgari ücretin net bin 300 liraya yükselmesiyle işverenin bu alandaki maliyetinin bin 935 liraya çıkacağını söyledi. 

Buradaki temel hesaplarının, olağan artışla net bin 120 lira olacak asgari ücret ile önerdikleri net bin 300 lira arasındaki fark olduğuna dikkati çeken Soylu, “Burada bin 5 lira ile bin 300 lira arasındaki farkla işverenin karşı karşıya kaldığı yük, bizim hesabımıza göre asgari ücret üzerinden yaklaşık 30 milyar lira civarında. Oysa 1 Ocak 2016’da yüzde 6+5 olsaydı toplam fark 20 milyar lira olacaktı. Biz bu 20 milyar liranın 9,7 milyar lirasını karşılıyoruz. Yük, Hazine tarafından karşılanacak” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu