Sağlıklı bir okul dönemi için göz muayenesi şart

Sağlıklı bir okul dönemi için göz muayenesi şart


Op. Dr. Mehmet Barış Başer, 'Çocukların 3- 4 yaşına kadar mutlaka ilk göz muayenesi yapılmış olmalı' dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Barış Başer, her çocuğun başarılı bir okul dönemi geçirmesi için mutlaka okul öncesi dönemde kapsamlı bir göz muayenesi yapılması gerektiğini belitti.Çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul başarısını olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Dr. Başer, "Normal sağlıklı bir bebeğin ilk göz kontrolü bir yaşında yapılmalıdır. Doğumsal göz bozukluklarının erken teşhisi önemlidir. Doğumsal katarakt, göz tansiyonu, retiniblastom (gibi nadir olarak görülen hastalıklar erken teşhis edildiğinde tedavi şansı artmaktadır.Erken doğan ve düşük doğum kilolu prematüre bebeklerin göz problemleri daha sık olmaktadır. Prematür retinopatisi en korkulan hastalıktır ve körlüğe kadar gidebilmektedir.Bu yüzden prematüre bebekler doğduktan bir ay sonra mutlak göz kontrolü yaptırılmalıdır.Çocuk 3-4 yaşına geldiğinde görme bozukluğu ve kırma kusurları yönünden ikinci kontrolü olması gerekir. Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları; göz kayması, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, miyop, hipermetropi, şaşılık, astigmatizma, konjonktivit sayılabilir. Erken tanı yapılmaz ise çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve ödevlerini yaparken zorlanması gibi durumlar okul başarısını olumsuz etkilemektedir” dedi.

4 yaşına gelmeden önce tüm çocukların herhangi bir sorun olmasa bile mutlaka bir göz doktorunca muayene edilmesi gerektiğini vurgulayan Başer, okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmesinin, daha fazla geç kalmadan göz problemini tespit edebilmek ve okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önleyebilmek açısından çok önemli olduğunu kaydetti. Başer, "Gözün gelişimi 15-20 yaşına kadar devam eder. Yaklaşık 3 yaş civarında çocuk normal görmeye başlar. 2-3 yaşındaki bir çocuk görme eşelinde gösterdiğimiz resimlerin ne olduklarını bize söyleyebilir ve biz bu çocuğun görme keskinliği hakkında bilgi sahibi oluruz. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha ciddi oranda etkiliyor. Görme bozukluğu olan ve gözlük kullanan çocukların 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırılmalıdır. Çocuk büyüdükçe değişen göz yapısı nedeni ile görme bozukluğu takip edilmelidir” diye konuştu.Başer, özellikle göz sağlığı acısından çocukların çok uzun saatler bilgisayar ve ekran başında vakit geçirmemeleri konusunda da uyardı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'a operasyon düzenlendi
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
ABD'den kritik Irak açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu