Sınırda dev koruma

Sınırda dev koruma

  • 31 Aralık 2015 13:54


Suriye sınırında güvenliği artırma çalışmaları kapsamında başlatılan duvar örme işleminde kullanılan 9 ton ağırlığındaki dev bloklar, sınır hattına yerleştiriliyor.

Suriye sınırında güvenliği artırma çalışmaları kapsamında başlatılan duvar örme işleminde kullanılan 9 ton ağırlığındaki dev bloklar, hummalı çalışmalar neticesinde üretilerek, sınır hattına yerleştiriliyor. 

Hatay sınırında önceden başlatılan duvar örme işlemleri, Gaziantep-Suriye sınır hattında da sürüyor. Yasa dışı geçişler, sınır kaçakçılığı, terör eylemleri başta olmak üzere sınır güvenliğinin artırılması için gerçekleştirilen duvar örme işlemini bir an önce bitirmek isteyen işçiler, havaların soğumasına rağmen haftanın 7 günü aralıksız çalışıyor.

Beton blokların yapımında ise son teknolojiyle özel teknikler kullanılıyor. "C-40" denilen betonların kullanıldığı bloklar, yüksek dayanıklılığa sahip. Bugüne kadar Türkiye'de kullanılan en yüksek betonun "C-30" olduğunu ifade eden uzmanlar, beton blokların kurşunlara karşı yüksek dayanıklılığı bulunduğuna işaret ediyor. 

Taşınması da zahmetli

Her biri 9 ton ağırlığında olan, 3,60 metre yüksekliğe sahip, 30 santimetre kalınlığındaki, 2,50 metre uzunluğundaki beton blokların inşaat şantiyesinden sınıra taşınmasının da ayrı bir zahmeti bulunuyor.

Büyüklükleri ve ağırlıkları nedeniyle her vince sadece 4 blok yüklenebiliyor. Karkamış sınır hattı için 15 Ocak 2016'da tamamlanması beklenen duvar örme işleminde devasa boyutlardaki 800 bloğun kullanılması öngörülüyor. Vinçlerle 200 sefer yapılarak taşıma işlemlerinin tamamlanması planlanıyor. Bloklardan 2 bin 450'sinin de İslahiye sınırında kullanılması düşünülüyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu