Nükleer santralleri yapmak zorundayız

Nükleer santralleri yapmak zorundayız


Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak dışa bağımlılığını en aza indirmek zorunda olduğunu belirtti.

Fatma Güldemet Sarı, "Nükleer enerji santrallerini yapmak zorundayız. Gelişmiş ülkeler, nükleer enerji kotasını doldurdukları için şu anda yapmıyorlar. Bizim enerji noktasında dışa bağımlılığımızı azaltmak için bunların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor" dedi.

Bakan Sarı, Paris'te düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP 21) alınan kararlara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

COP 21 Konferansı'nda dünyanın menfaati göz önünde bulundurularak yapılmış birçok müzakere olduğunu anlatan Sarı, "Burada hedeflenen, iklim değişikliği çerçevesinde yapılan anlaşmada 2100 yılına kadar, dünya atmosferinin sera gazı emisyonundan kaynaklanan, iklimdeki ısı artışını iki derecenin altında tutmak" dedi. 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde söz konusu hedefe ulaşmak için konferansa katılan 196 ülkenin katkı paylarını ve hedeflerini sunduklarını anımsatan Sarı, "Bizde Türkiye olarak 2030 tarihine kadar sera gazı emisyonunda artıştan azaltım noktasında yüzde 21 gibi bir oranı hedefledik. Bu, bizim için, gelişmekte olan Türkiye için, önümüzdeki 2020- 2030 tarihleri arasındaki hedeflediği katkı payı. Her ülke bu noktada farklı farklı katkı paylarını sundu. O yüzden ülkelerin bireysel anlamda kazanımı veya kaybetmesi değil, bütün dünyanın kazanımı için bir çalışma yapıldı" ifadelerini kullandı.  

"Yenilenebilir enerji"nin olmazsa olmaz hale geleceğini vurgulayan Sarı, bu konuda hükümetin, sivil toplum örgütleri ile ilgili kurum ve kuruluşların ortak çalışması gerektiğine değinerek, "Sera gazı emisyonunda yüzde 21 artıştan azaltım hedefimiz varsa özellikle yenilenebilir enerji noktasında hep beraber çalışarak, bu hedefe ulaşmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Ülkenin enerji kaynaklarının, rüzgar ve hidroelektrik santraller (HES) olduğunu aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, "Nükleer enerji santrallerini de yapmak zorundayız. Gelişmiş ülkeler, nükleer enerji kotasını doldurdukları için şu anda yapmıyorlar. Bizim enerji noktasında dışa bağımlılığımızı bir an önce azaltmak için bunların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor" dedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu