Bayırbucak Türk TOPRAĞIDIR

Bayırbucak Türk TOPRAĞIDIR


Fransa ile Ankara Hükümeti arasında 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşmasına göre bugünkü Suriye sınırımız çizilmiş, Hatay ve bi parçası olan Bayırbucak bölgeleri Suriye tarafında kalmıştı.

Bayırbucak Türkmen bölgesi 23 Haziran 1939'da Fransa ile yapılan Ankara Anlaşması gereği Hatay'ın bir parçası olarak Anavatan Türkiye'ye katıldı. Bu ilhak olayından sadece 1 ay sonra, Bayırbucak bölgelerinin tekrar Suriye'ye iade edilmesi ile ilgili hiç bir anlaşma ve mutabakat bulunmamaktadır.

Antlaşma görüşmelerini Türkiye adına Dışişleri Bakanı Şükrü Saraçoğlu ile Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Rena Massigli yönetti.

Hatay'ın Türkiye'ye ilhak edildiği güne ait gazete küpüründe ''Keseb'' ve ''Bayırbucak'' Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içerisinde net olarak görülmektedir.  İlhak edildikten sonra Hatay’ın bir parçası olan Bayırbucak neden Suriye topraklarında kaldığı ise merak konusu oldu.

İsmet İnönü, bu vatan parçasının hangi hesaplara dayanılarak ilhak edildikten 1 ay sonra Suriye'ye hediye etti? Hangi Anlaşma, mutabakat veya hangi yüce ülke menfaatleri doğrultusunda bu vatan toprağı Suriye'ye iade edilmiştir?

Türkiye benzer durumu 12 Ada’da da yaşadı. 12 Ada ile ilgili kararın verildiği Paris Barış Konferansına aslında Türkiye de resmen davet edilmişti. Ancak İsmet İnönü’nün başkanlığında toplanan hükümet konferansa katılmama yönünde bir karar aldı. 1947’de İtalya Paris Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşmayla 12 Ada silahsızlandırılmak şartıyla Yunanistan’a bırakıldı.

Haber Seyret

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Artık dün yok, her şey değişti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Almanya'da 14 Türkiye kökenli aday milletvekili oldu

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu