Hukuka aykırı kararı onaylandı

Hukuka aykırı kararı onaylandı

  • 30 Aralık 2015 10:31


Ağrı Belediyesi’nin, ’özerklik şartı ve eş başkanlar çalışma yönetmeliği’ne Erzurum İdare Mahkemesi’nin ’hukuka aykırı’ kararı Danıştay tarafından onandı.

Ağrı Valiliği, Belediye Meclisi’nin aldığı ’Eş başkanlar çalışma yönetmeliği’ ile ilgili kararın iptali için Erzurum 1. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Erzurum İdare Mahkemesi, "Yasada eş başkanlık diye bir organ veya kadro olmadığı, hiçbir kanunun dayanağının bulunmadığını" ifade ederek, ’Özerklik şartı ve eş başkanlar çalışma yönetmeliği’nde yürütmenin durdurulması kararını vererek iptal eti. İptal kararı Danıştay 8’nci Dairesi tarafından onandı.

AĞRI VALİLİĞİ KARARIN İPTALİNİ TALEP ETİ

Ağrı Valiliği, HDP’li Belediyelerin bölgede kullandığı eş başkanlık sisteminin kaldırılması için mahkeme nezdinde girişim başlattı. Erzurum 1. İdare Mahkemesi’ne dilekçe ile başvuran Valilik, Ağrı Belediye Meclisi’nin aldığı ’Eş başkanlar çalışma yönetmeliği’ kararının iptal edilmesini istedi. Valilik dilekçesinde alınan kararın hukuka aykırı olduğu ve yasada ’Eş başkanlık’ adı altında bir organ veya kadronun bulunmadığı belirtildi.

DANIŞTAY, İDARE MAHKEMESİNİN "HUKUKA AYKIRI" KARARINI ONADI

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, "Dava konusu meclis kararı ile kabul edilen yönetmeliğin belediye eş başkanlarının çalışma usul ve esaslarını kapsadığı, bu yönetmeliğinin içeriğinin incelenmesinden ise usule göre seçilmiş belediye başkanlarına ait yetkilerin yasalarda düzenlenmeyen ve ’eş başkan’ olarak tabir edilen bir kişi ile paylaşılmasını ön gördüğü ve belediye başkanının yetkilerini tek başına kullanmakta işlevsiz kaldığı, Anayasa’da ve herhangi bir kanunda belediye eş başkanlığı ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı, Belediye Kanunu’nda belediye organlarının belediye meclisi, belediye encümeni ve belediye başkanının ifade ettiğinin belirtildiği, eş başkanlık kurumuyla ilgili olarak sadece Siyasi Partiler Kanunu’nda bir düzenleme yapıldığı yönetmeliğe dayanılarak alınan Belediye Kanunu’nda ise belediye eş başkan müessesesine yer verilmediği dolayısıyla yasalarda ön görülmeyen belediye eş başkanlık hususunun, bu itibar ile üst düzeydeki hukuk normunda yer almayan bir kanunun alt düzeydeki hukuksal norm ile düzenlenmesi mümkün olmadığı, dava dosyasının incelenmesinde Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği’nin kabul edildiği ve Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile birlikte Mukaddes Kubilay’ın Eş Başkanlık görevini yürüteceğinin kararlaştırıldığı, Belediye Meclis kararının 5393 sayılı Belediye Kanun’un 23. maddesi uyarınca Ağrı Valiliği’ne bildirilmesi üzerine Belediye Eş Başkanları Çalışma Yönetmeliği’nin kabul edilmesine yönelik Ağrı Belediye Meclisi’nin 15.07.2014 gün ve 48 sayılı işleminde dava konusunun hukuka aykırılık bulunarak işleminin iptaline karar verilmiştir" görüşlerine yer verildi.

Danıştay 8’nci Daire Başkanlığı ise Erzurum İdare Mahkemesi’nin "Özerklik Şartı ve Eş başkanlar çalışma yönetmeliğini hukuka aykırı" gerekçesiyle yürütmenin durdurulması yönünde verdiği kararın oy birliği ile onamasına karar verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu