Bayramda kist hastlığına dikkat

Bayramda kist hastlığına dikkat

  • 12 Ekim 2013 09:07


Kurban Bayramı'nda hayvanların işkembelerinin gömülmeli,açıkta kalan işkembelerde bulunan kist hastalığının insanlara bulaşma riskinin olduğunu söyledi.

Bartın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Ahmet Demir, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların işkembelerinin gömülmesi gerektiğini, açıkta kalan işkembelerde bulunan kist hastalığının insanlara bulaşma riskinin olduğunu söyledi.Demir yaptığı açıklamada, hayvansal atıkların insanların karaciğer, dalak, akciğer, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme sebep olabilen bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Demir, “Parazit köpeklerin bağırsaklarında yaşar ve yumurtaları köpek dışkısı ile birlikte çevreye atılır. Bu yumurtalar insan, koyun ve sığırların iç organlarındaki kistlerin içinde parazit haline gelir. Bulaşma yolları olarak, hasta koyunların, keçilerin ve sığırların kistli sakatatlarını yiyerek paraziti alan köpeklerin dışkıları ile parazit yumurtaları çevreye saçılır. Bu yumurtalar rüzgarla ve böceklerle taşınarak yiyeceklere, suya ve toprağa geçer. Parazit yumurtalarının bulaştığı yiyeceklerin yenilmesi, suların içilmesi, köpeklere dokunulduktan sonra ellerin iyice yıkanmaması, toprağa temas ettikten sonra ellerin iyice yıkanmaması, hastalığın insanlara bulaşmasına yol açar” dedi.

Kist hastalığının insanlarda hiçbir belirti vermeyebileceğini kaydeden Dr. Ahmet Demir, “ Hastalık insanlarda hiçbir belirti vermeyebileceği gibi, yerleştiği organa göre belirtiler değişebilir. Kistler karaciğere yerleşince bulantı, kusma, koyu renkli idrar, karın ağrısı ve karında şişkinlik olabilir. Kistlerin patlaması sonucu hastalık ölümle sonuçlanabilir.Hastalığın tedavisi cerrahi operasyonla kistin vücuttan çıkarılmasıdır. Kistli sakadadlarınızı köpeklerinize yedirmeyin. Hayvanların ulaşamayacağı derin bir çukura gömün” diye uyarıda bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu