Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerine ivme kazandıracak ziyaret

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerine ivme kazandıracak ziyaret


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyareti kapsamında enerji konusunda önemli adımların atılması beklenirken, büyük yatırım projeleri olan ülkenin, Türk firmaları bakımından önemli pazar olmayı sürdürmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretinde, ekonomik ve ticari meseleler ile enerji gibi konuların ele alınması planlanıyor, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ivme kazanması bekleniyor. 

Türkiye'nin, 266 milyar varil petrol rezerviyle dünyada ikinci, 8,2 trilyon metreküp seviyesindeki doğalgaz rezervleri ile de altıncı sırada yer alan Suudi Arabistan'dan ithal ettiği ham petrol miktarının, toplam ham petrol ithalatı içindeki payı 2014 sonu itibarıyla yüzde 11,52'ye düştü. 

Erdoğan'ın ziyareti kapsamında enerji konusunda önemli adımların atılması beklenirken, Suudi Arabistan'ın, Türkiye'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi noktasında daha da ön plana çıkarılması amaçlanıyor.

-Suudi Arabistan 5 yılda 613 milyar dolarlık yatırım yapacak

Ülke ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak ve dengeli bir ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla altyapının geliştirilmesi ve istihdam olanakları yaratılmasına yönelik projelerin uygulanmasına ağırlık vermeyi planlayan Suudi Arabistan'ın, 2020'ye kadar 613 milyar dolarlık yatırım projesinin hayata geçirmesi öngörülüyor. 

Ülkenin söz konusu yatırımlar açısından Türk firmaları ve işadamları için gelecek yıllarda önemli pazar olmayı sürdürmesi bekleniyor. 

-Dış ticaret petrol fiyatları nedeniyle geriliyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, petrol fiyatlarındaki gerileme Suudi Arabistan'ın GSYH'sini de tehdit ediyor. Bu kapsamda, ülkenin 2013 yılında 750 milyar dolara yaklaşan ekonomik büyüklüğünün de bu yıl 632 milyar dolara gerilemesi bekleniyor. 

İki ülke arasındaki ticaret hacmi de bu gelişmelere paralel seyrediyor. 

Türkiye'de yerleşik Suudi Arabistan sermayeli firmaların sayısı 2014 sonu itibarıyla 486 olarak kaydedildi. Bu ülkenin son 5 yıllık dönemde Türkiye'deki doğrudan yatırımları 558 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

-"Suudi Arabistan önemli bir tedarikçi olabilir"

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin enerji arz güvenliği anlamında önemli bir tedarikçi olabileceğine işaret etti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu