Petrol ile ilgili inanılmaz tahmin!

Petrol ile ilgili inanılmaz tahmin!


Enerji fiyatlarında daha fazla düşüş olacağına dair işaretlerle petrol spekülatörleri ham petrolün varil fiyatının 15 dolara kadar düşebileceği tahmininde bulundu.

Petrolde ayı piyasası öngörüleri küresel arz fazlalığının uzunca bir süre devam edeceği beklentisine dayanıyor. İran'ın yaptırımlar kalktıktan sonra artıracağını söylediği üretim, OPEC'in üretimde kısıntıya gitmemesi ve Rusya gibi ülkelerden gelen üretim esnekliği bu beklentiyi destekliyor.

Goldman Sachs Emtia Araştırma Direktörü Jeffrey Currie, arz fazlalığının 2016'da da devam edeceğini söyledi. Currie ayrıca, hava şartları böyle devam ederse petrol fiyatlarının 20 dolara kadar düşmesi riskinin bulunduğunu, bunun da üretim tesislerinde kapatılmalara yol açabileceğini belirtti.

PETROLDE AYI PİYASASI

Bloomberg News haberine göre; petrolde ayı piyasası görünümü yatırımcıları *satma opsiyonları/seçmeli vadeli satış opsiyonları (put option) satın almaya yönlendiriyor (önceden belirlenmiş bir fiyat ve zamanda satış hakkı veren opsiyon).

Veriler, WTI fiyatı önümüzdeki yıl 30 ya da 20 dolara düşerse ödeyecek opsiyonların artan miktarlarda satın alındığını gösteriyor.  30 dolar altı kontrat sayısı nispeten az. Ancak Haziran 2016 vadeli 25 dolar put opsiyonları geçtiğimiz hafta neredeyse iki katına çıktı.

*Satma opsiyonu (put option) vadesinden önce, bir varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan satılmasını ifade ediyor.

AYI PİYASASI NEDİR?

Piyasaların düşüş yönünde hareket ettiği ve gelecekteki fiyatlar için de düşüş yönlü bir algının olduğu piyasa durumunu tanımlar. Piyasada fiyatlar arz ve talep dengesi ile belirlenir. ayı piyasasında arzın, yani satıcıların çok fakat alıcıların az olduğu bir piyasa ortamı bulunmaktadır. Genellikle kısa süreli düşüşler için de ayı piyasası terimi kullanılsa da aslına ayı piyasası düşüş yönünde önemli bir eğilim değişikliğini ifade eder.

Ayı piyasasının üç aşaması

Birinci aşamada düşüş başlamadan önce belirli bir doygunluğa ulaşan piyasada büyük yatırımcılar ellerindeki yatırım araçlarını azaltmak amacıyla satışa geçer. İkincisinde yani dağıtım aşamasının sonlarında artık düşüş başlar ve bu düşüş daha küçük yatırımcılarda panik havasının oluşmasına neden olur. Fiyatların tamamen dip yaptığı ve artık alıcıların piyasadan çekildiği ortamda kötü haberlerin etkisinin azalması ile beraber tekrar alımlar başlar. Bu da üçüncü aşamadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
300 mülki idare amirinin yeri değiştirildi
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Suudi Arabistan Katar'da darbeye mi hazırlanıyor?

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu