Türkiye siber saldırıya ne kadar hazır?

Türkiye siber saldırıya ne kadar hazır?


Rus hackerların devlet kurumlarına yönelik saldırıları Türkiye'nin siber güvenlik alanda nasıl olduğu sorusunu akıllara getirdi.

Devlet kurumlarını çökertme amacıyla Rusya ve Anonymous'dan geldiği belirtilen siber saldırılar, Türkiye'nin siber güvenlik potansiyelini sorgular hale getirdi. Güvenlik uzmanları, Türkiye'nin bu alanda kendini koruma kültürünü daha fazla geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Radikal'e konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Doç. Dr. Salih Bıçakcı, Türkiye'nin tüm komşularının ciddi bir siber saldırı potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Bıçakçı, Türkiye'nin ise ba saldırıları göğüsleme japasitesinin geliştirmesi gerektiğini açıkladı.

Bıçakcı, son saldırılarla ilgili olarak, "14 Aralık’ta başlayan dağıtık hizmet engelleme saldırısı (DDOS) olduğunu görüyoruz. Bu tür saldırının kaynağı olarak bulduğunuz IP’nin gerçek fail olup olmadığına çok güvenemezsiniz." dedi.

SALDIRI KİMLERDEN GELEBİLİR

Türkiye'nin sürtüşme içinde olduğu ülkelerin tamamının saldırı kapasitesi bulunduğunu belirten Bıçakcı, muhtemel saldırıları yapabilecek ülkeler konusunda ise şunları söyledi: Son on yıl içinde çok artmış durumda. Ama Akerika siber ordusunun ilk temellerini 1993’te attı. Stuxnet saldırısını hatırlayalım; İsrail ve ABD bir virüs geliştirip İran’ın nükleer tesisine yerleştirdiler ve İran’ın nükleer zenginleştirme süresini iki yıl geciktirdiler. O zamana (2010) kadar biz bu kadar nitelikli saldırının yapılabileceğinden emin değildik. Bu ortaya çıktıktan sonra İran ABD, Rusya, Çin ve İsrail’le birlikte dünyanın beşinci en iyi siber gücü haline gelmiş durumda. 31 Mart’taki elektrik sistemlerinde yaşanan sorunun saldırı olabileceğinden şüpheleniyorum çünkü İran endüstriyel kaynaklara saldırmak konusunda çok kabiliyet geliştirdi.

En büyük siber güçlerden üçü komşumuz. Siber dünyada coğrafi yakınlık bir anlam ifade etmiyor.
Türkiye’nin politik olarak sürtüşme içinde olduğu ülkelerin hepsinin siber kapasitesi var.

Düşmanın kim olduğu eskisi kadar net ve belli değil. Çünkü devlet yapıları çok simetrik yapılar. Belli bir yanıt üretirken atıl kalıyorlar. Zihinsel değişim gerikiyor. Mark Persky diye bir araştırmacının bir tabiri var. Çocuklar dünyaya ipadle geldiği için onlar dijital yerli; bizim gibi geçiş içinde olanlar; bu dünyada göçmeniz, anlamıyoruz tam bu dünyayı.

Yöneten insanların yaş ortalamasının yüksekliği onları göçmen yapıyor, saldıran çocukların ortalaması ise dijital yerliye doğru gidiyor.

SİBER GÜVENLİK KÜLTÜRÜMÜZ GELİŞTİRİLMELİ

Sözlerine devam eden Bıçakcı, "Bizim siber güvenlik kültürümüz yok. Çok ciddi devrimsel bir zihniyet değişimi yapmamız gerekiyor. Çok yapı birbirine koordine olmayan bir yapı içinde çalışıyorlar. Durumsal farkındalığın çok uzağındayız. Memursunuz mesai 9 da başlıyor 5 te bitiyor. Bir hacker’ın mesaisi beşten sonra başlar. Bir siber güvenlik yönetimi, 7-24 aktif çalışan ve durumun farkında olan koordinasyon merkezine ihtiyaç var. Kriz mi olacak, kriz olmadan daha önlemi bilecek. Rusya’yla kriz yaşanabilir; Rusya’yı bloklayabilir miyiz diye hazırlık yapacak. Hem politik uzmanı olan hem istihbarat yapan hem halka gerekli duyuruyu yapacak bir merkez. Bambaşka bir güvenlik kültürünü temsil edecek." şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu