Cumhurbaşkanlığı'ndan "özerklik" sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı'ndan "özerklik" sözlerine sert tepki


Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın önemli açıklamalarda bulundu

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

Dün konuşulan özerklik ve diğer cümleler tam anlamıyla fantezidir. Türkiye karşıtlığını siyasi malzeme yapanlar birilerinin piyonudur. Daha önce bu tür işler akamete uğratılmıştır. Güneydoğu'da 3 yerde sürüdürülen mücadele devam edecektir. 

Suriye'de 400 bin kişinin katili korunuyor. DAEŞ adlı vahşi terör örgütüyle Esed rejimini ayakta tutmaya çalışılmaktadır. 

Esed rejiminin verdiği koordinasyonların DAEŞ'le ilgisi yoktur. Bunun DAEŞ'le mücadeleyle alakası yoktur. 

Irak'ın toprak bütünlüğünü Türkiye savunuyor. 123 ülkeden 34 kişi Türkiye'ye girerken sınır dışı edildi. 

Külliye vatandaşlarımız açıldı. Yoğun talebi karşılamak için arkadaşlarımız mesailerine devam ediyor.

- Bölünme, ayrılık için fantezi dediniz. Demirtaş'ın sözlerin ne diyeceksiniz.? PYD'nin Fırat'ın batısına geçtiği söyleniyor neler söyleyeceksiniz?

Tışrin barajının geri alınmasıyla ilgili şu an DAEŞ'in elinden alındığı bilgisi var. Buranın DAEŞ'ten alınması iyi bir şey. Ama asla PYD'nin burayı almasına izin vermeyiz. Fiili durum yaratılması asla kabul edilemez. 

Bu toprakların mayası bellidir. Daha önce de burada bu tür ameliyatlar denenmiştir. Bizim milli iradeye saygımız var. Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücü yetmez. Ne fiziki olarak ne coğrafi olarak ne sosyolojik olarak. 

Bunlar dağdan aldıkları emirleri yerine getiriyorlar. Sur'da, Cizre'de nelerin olduğunu biliyoruz. Oradaki vatandaşlarımızın nasıl güvenlik görevlilerine kapılarını açtıklarını görüyoruz.

- İsrail ile yapılan nasıl bir mutabakat yapıldı? 

Bununla ilgili müzakereler sürüyor. israil 3 şartı yerine getirmediği sürece ilişkilerin normalleşmesi imkansız. Özür dilendi. Tazminat için mesafe alındı. Gazze ablukasının kalkması şartımız var. 

İsrail medyası üzerinden sızdırılan bilgiler kamuoyunda tepkiye neden oldu. Burada yeni çok şaşılacak bir durum yok. Türkiye Filistin halkının yanındadır. Filistin devlet olana kadar yanındadır. Gazze'ye en fazla yardım gönderen ülke Türkiye'dir. Müzakereler devam edecek.  Bu anlaşma yapılınca insan hakları ihlallerine yine karşı çıkacağız. Her zaman Filistin halkının yanındadır. 

Filistin'de barış sağlanmayınca Ortadoğu'ya kalıcı barış gelmeyecektir. 

- İsrail kaynaklı haberler çıktıktan sonra Halid Meşal Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmeler yaptı. Kendisi neler düşünüyor?

Kendisi Türkiye'nin desteğinden dolayı teşekkür etti. Bu süreçle ilgili Mahmud Abbas ve Halid Meşal'in görüşleri olumludur.

- Türkiye geçen hafta bir siber saldırı gerçekleşti?

Bu saldırı hamdolsun geri püskürtüldü. Bunu üstlenen bir grup oldu. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. 

- Sayın Cumhurbaşkanı'nın 2016 yılında ABD ziyareti var mı? Kırgız liderinin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

ABD ziyareti için çalışma yapılıyor. Afrika ziyareti olacak. ABD'deki külliye iftiharımız olacak. Kırgız liderin açıklaması tam anlamıyla talihsizlik. Rus tarafının seviyesiz açıklamaları ortadayken biz vakurluğumuzu koruduk. 

- İsrail refah bakanı "Filistin diye bir devlet olamaz. Komşu ülkelere dağılsınlar" bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Başika kampıyla ilgili son durum nedir? Barzani'nin bağımsızlık referandumu isteğini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

İsrailli bazı yetkililerin açıklamaları endişe vericidir. Filistin devleti yok diye bir şey iddia ederseniz sizin de meşruiyetiniz olmaz. Filistinliler yüzlerce yıldır orada yaşıyorlar. 

Biz Irak'ın bütün sorunlarını birlik ve beraberlik içinde çözülmesinden yanayız. Ama Irak'ta inanılmaz büyük bir yönetim boşluğu var. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu