HDP ve DTK'den alçak bildiri

HDP ve DTK'den alçak bildiri


DTK'nin 14 maddelik bildirgesinden Doğu ve Güneydoğu'da hendekler kazıp kentleri ​çatışma alanına çeviren PKK terör örgütüne açık destek çıktı. Teröristlere açık destek çıkan bildirgede ”Halk meclislerinin ilan ettiği özyönetim ilanlarını, halkımızın her alanda yürüttüğü haklı ve meşru direnişi sahipleniyoruz” denildi.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu, Diyarbakır Kayapınar Spor Kompleksi'nde 500 kurum temsilcisi ve 501 delegenin katılımıyla yapıldı. 2 gün süren genel kurula DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan katıldı.

DTK terörü sahiplendi

Terörün sahiplenildiği bildiride ülke genelinde kültürel, ekonomik, coğrafi yakınlıkları dikkate alınarak bir veya birkaç komşu şehri kapsayacak biçimde demokratik özerk bölgelerin oluşturulması yer alırken tüm bu özerk bölgelerin ve kentlerin demokratik esaslarla seçilmiş meclisler ve meclisler içinden seçilmiş özyönetim organları tarafından Türkiye'nin yeni demokratik Anayasasının temel prensipleri çerçevesinde yönetilmesi gerektiği ileri sürüldü.

Teröristlerin faaliyetleri ile Kürtlerin demokratik taleplerini eşitleyen bildiride bazı il ve ilçelerde teröristlerin sözde 'özyönetim' ilanın halk tarafından alındığı savunuldu. Bölge genelinde terör örgütünün eylemlerini meşrulaştıran bildiride “Özünde kendi kendini yerelden yönetme, yerel demokrasiyi inşa etme talebi ve mücadelesidir" ifadelerine yer verildi.

Demirtaş'tan bölücü konuşma

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kayapınar Spor Salonu'nda iki gündür süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Kurulu'nun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, demokrasiden yana olduklarını savundu. Demirtaş, önce hendekleri ve teröristleri savundu sonra da ayrımcı ifadeler kullandı. Demirtaş'ın "Artık gelecek yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Özerk bölgeleri de olacak belki devleti de olacak" sözleri dikkat çekti.

PKK terör örgütü

PKK; Birleşmiş Milletler, NATO gibi uluslararası birçok devlet tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. ABD Hükümeti, PKK örgütüne, Yabancı Terörist Organizasyonlar listesinde yer vermektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı 2003'te yaptığı açıklamada PKK'nın her ne isim altında olursa olsun terör örgütü olarak kabul edildiğini açıklamıştı.

Demokratik toplumların terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın gerçekleştirdiği terörist faaliyetler DTK tarafından sahiplenildi. Hendekler kazılması, eğitim kurumlarının ateşe verilmesi ve sivillerin hedef alınmasını demokratik bir mücadele olarak gören DTK, devletin vatandaş için aldığı güvenlik önlemlerini ise baskı olarak niteledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • cemal guzel

  30 Aralık 2015 11:40

  Cevap Ver

  Bu ermeni tohumlarinin basini ezeceksin

 • ismail göynük

  29 Aralık 2015 11:10

  Cevap Ver

  Yukardaki Haber'e elbette söylenecek çok söz var. Bu sonuç sürpriz de değil. Ülkemiz yönetimlerinin 40 yıllık bölge hk. ihmali, uygulaması vede ülkemize karşın 100 yıl.projeleri olan ,dahasıda "HAK ve BATIL" ezeli ve ebedi temele bağlı bir düşmanlığın dost diye anlandırılan ancak aslı bu olanlar tarafından kullanılarak bu noktaya geldik
  Nasıl gelmeyelim Din,iman,ahlak,örf,ejdat,yurt,vatan,namus. temele değerlerimizide bir asırdır tam olarak terk ettik."Ey güzel millet kişileri bırak, gerçeklere bak, seni yaratana isyan ederek başarılımı olacağını sanıyorsun".
  "Hiç düşünmezmisin,idrak etmezmisin" *Şükrolsunki bunları gören ve bilen, bu değerlere bağlı takım halinde yöneticiler var. Kaderin yolu Rabbimin bize verdiği akıl ve yola göre çizilir. Takdir sonuçta Rabbimindir.Herkes
  hesap günün pek yakın olduğunu bilerek yaşasın,davransın,önüne baksın.

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu