Lavrov'la buluştu, Esed'ı topa tuttu

Lavrov'la buluştu, Esed'ı topa tuttu

  • 25 Aralık 2015 16:40


Katar Dışişleri Bakanı Atiyye, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü.

Atiyye, Moskova ziyareti kapsamında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Atiyye, Suriye'nin,  toprak bütünlüğü korunan, demokratik bir ülke olarak kalması konusunda Rusya ile  hemfikir olduklarını ancak Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceği  konusundaki görüş ayrılığının devam ettiğini belirtti. 
 
ESAD'I BOMBALADI
 
Atiyye, Rusya'nın Suriye'de terörle mücadele noktasında taahhütte  bulunduğunu anımsatarak, "Terörizmi Esad ve onun insanlık dışı rejimi  destekliyor. Terörün ana sponsorlarından olan Esed'in Suriye'nin geleceğinde yeri  olacağını düşünmüyoruz. Esad rejimi, kimyasal silah kullandıktan sonra  meşruiyetini kaybetti" diye konuştu. Lavrov ile görüşmelerinin merkezinde Suriye krizinin yer aldığını  aktaran Atiyye, krizin kötüleşmesinin hiçbir ülkeye fayda getirmeyeceğini ve  bunun ilk önce Suriye halkına zarar vereceğini dile getirdi. 
 
Atiyye, Ortadoğu'nun bugünkü şartları göz önüne alındığında,  Rusya-Katar ilişkilerinin bölge halklarının geleceği açısından önem taşıdığını  ifade ederken, Suriye'de yaşanan trajediye son verecek siyasi süreci destekleme  çağrısında bulundu. Katar'ın bu konudaki bazı prensiplerini sıralayan Atiyye, tüm  yetkilere sahip bir geçiş hükümetinin oluşturulması ve Suriye'de güvenliğin ve  istikrarın sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı. Atiyye, Suriye'nin toprak  bütünlüğünün korunması ve Suriye halkının iradesine saygı gösterilmesi  gerektiğini bildirdi.  Suriye'de savaşan grupların sınıflandırılması için liste  hazırlanmasına karşı olduklarına da işaret eden Atiyye, "Bizim için önemli olan  bu grupları silahlanmaya iten nedeni ve amaçlarını anlamak. Bunu anlarsak, ortak  yaklaşımları ve doğru yolu bulabiliriz" ifadelerini kullandı. 
 
ASKERİ GÜÇ GÜNDEME GELMEDİ
 
Atiyye, Suudi arabistan'ın başkenti Riyad'da kurulan ve 34 İslam  ülkesinin katılımıyla oluşturulan terörle mücadele koalisyonun, Suriye'ye asker  göndermeyi düşünmediğini söyledi. Şu an asker ve para hareketlerine ilişkin ön çalışmaların yapıldığı  bilgisini veren Atiyye, "Şimdiye kadar askeri güç oluşturulması gündeme gelmedi.  Biz aşırıcılık ideolojisiyle mücadeleye odaklanıyoruz. Bu nedenle şu an  faaliyette olan mevcut askeri koalisyonla beraber çalışmıyoruz" diye konuştu.

ESED KONUSUNDA GÖRÜŞ AYRILIĞI VAR

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Katar ve diğer bazı ülkelerle mevcut Suriye yönetiminin meşruiyeti konusunda görüş ayrılığının devam ettiğini ifade  ederek, "Esad konusunda aynı görüşte değiliz ve bunu açıkça dile getiriyoruz"  dedi. Görüşmede Suriye konusunu detaylı şekilde değerlendirdiklerini dile  getiren Lavrov, Suriye'nin bağımsız, özgür ve tüm unsurların haklarının  gözetildiği egemen bir ülke olmasını istediklerini aktardı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu