Türk kökenli aileler zamanında Avusturya'ya göç etmiş

Türk kökenli aileler zamanında Avusturya'ya göç etmiş

  • 25 Aralık 2015 16:29


İÜ İFESAM tarafından hazırlanan "Avusturya'da Azınlıklar ve Göç" raporuna göre, Türkiye ile ilk "misafir işçi" anlaşmasını 1964'te imzalayan Avusturya'da 262 bin Türkiye kökenli göçmen yaşıyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İFESAM) tarafından hazırlanan "Avusturya'da Azınlıklar ve Göç" raporuna göre, Avusturya'daki her 4 göçmenden biri Türkiye kökenli.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İFESAM bünyesinde Yrd. Doç. Dr. Edip Asaf Bekaroğlu koordinatörlüğünde Doç. Dr. Necmettin Doğan, Murat Batur, Murat Kalkan ve Dr. Fatih Kuçur'dan oluşan ekiple yürütülen çalışmada, Avusturya'nın vatandaşlık hukuku, azınlıklara tanınan dini ve kültürel hakları, eğitim sistemi ve sosyal devlet uygulamaları analiz edildi.

Raporda sözü edilen alanlarda ulusal ve göçmen azınlıkların ne durumda olduğu irdelendikten sonra sistemde azınlıklar açısından yaşanan problemler teşhis edildi.

Çalışmada ayrıca 2014'e odaklanılarak, Avusturya medyasında göçmenler ve özellikle de en çok tartışılan grup olan Müslümanlar hakkındaki söylemler detaylı şekilde incelendi.

Rapora göre, Türkiye ile ilk "misafir işçi" anlaşmasını 1964'te imzalayan Avusturya'da 262 bin Türkiye kökenli göçmen yaşıyor. Avusturya'nın 8,5 milyona varan toplam nüfusu içerisinde bu, önemli bir orana denk geliyor. Bu, Avusturya'daki her 4 göçmenden birinin Türkiye kökenli olduğu anlamını taşıyor.

İnsan hakları ve azınlık gruplarına tanınan haklar çerçevesinde Avusturya, ileri düzeyde bir hukuka sahip. Ancak buna rağmen vatandaşlığa geçiş prosedürleri bakımından Avrupa'nın en sıkı politikalarını uygulaması ve siyasi arenasında aşırı sağın etkin bir konuma sahip olması, Avusturya'nın en önemli tezatları olarak değerlendiriliyor.

Rapora göre, Avusturya'da genelde göçmenler ve özelde Müslümanlarla ilgili tartışmalar, kafa karışıklıkları ve sert politikalar, son dönemle sınırlı değil. Resmi olarak tanınan ulusal azınlıklarla ilgili hukukta ve uygulamalarında da Avusturya, bir standarda sahip değil. Avusturya'nın göç politikaları ve Müslümanlara yaklaşımı, 1990'lardan itibaren sorunlu bir zeminde seyrediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön