Ergenekon davasında alınan silahları geri verildi

Ergenekon davasında alınan silahları geri verildi

  • 25 Aralık 2015 13:01


Ergenekon davasında ifadeleri alınamadığı için dosyaları ayrılan 5 sanık hakkındaki davada, sanık Bedrettin Dalan’ın el konulan silahları ve silaha ait mermilerinin iadesine karar verildi.

İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar katılmadı. Sanık Bedrettin Dalan ve Mustafa Bakıcı’yı avukatları temsil etti. Duruşmanın başlamasının ardından, Yeditepe Üniversitesi kurucusu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Eski Başkanı sanık Bedrettin Dalan’ın avukatı Azmi Ulu, müvekkiline ait adli emanette kayıtlı silahlara ait ve müsadere altına alınan antika ve süs eşyası niteliğindeki kılıç ve kamaların Dalan’a iade edilmesini talep eden dilekçe sundu.

“SİLAHLAR İADE EDİLSİN”

Avukat Ulu, “Söz konusu 5 silah bakımı yapılması gereken, yapılmadığı takdirde özelliğini yitirecek cinsten silahlardır. Uzunca bir süre emanette tutuldukları için bakımları yapılamamaktadır. Bundan dolayı söz konusu emanet eşyaların ve silahlara ait mermilerin müvekkilime iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

“BİRKAÇ SAATLİĞİNE BİLE YURTDIŞNA ÇIKMADI”

Sanıklardan emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın avukatı Mahir Işıkay ise müvekkilinin yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Avukat Işıkay, müvekkilinin yargılama aşamasında birkaç saatliğine dahi yurtdışına çıkmadığını, yurtdışına kaçtığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“ERGENEKON’UN YARGITAY’DAN DÖNMESİ BEKLENMESİN”

Duruşmada söz alan diğer avukatlar ise temyizde olan Ergenekon ana davasının Yargıtay’dan dönmesinin beklenmesi kararından vazgeçilmesini, yargılama yapılarak sanıklar hakkında beraat verilmesini talep etti.

DALAN’IN SİLAHLARI İADE EDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, Ergenekon ana davasının Yargıtay’dan dönmesinin beklenmesine hükmetti. Sanık Bedrettin Dalan’a ait adli emanette bulunan ruhsatlı tabanca, süs eşyaları ve antika eşyası mahiyetinde bulunan silahların iadesine karar verdi.

BAKICI’NIN YURTDIŞI YASAĞI KALDIRILDI

Firari sanıklar Emrah Gönenci, Turhan Çömez ve Saipir Debzlelvideze hakkındaki yakalama kararının devamına karar veren mahkeme, sanık Mustafa Bakıcı hakkındaki yurtdışına çıkış yasağını kaldırdı. Bedrettin Dalan’ın duruşmalara katılma zorunluluğunu da kaldıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu