Davutoğlu: Türkiye kabuğunu kırdı

Davutoğlu: Türkiye kabuğunu kırdı


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin sınırlarını korumasının en doğal hakkı olduğunu ifade ederek, "Bizler ülkemiz için mücadele ederken birileri ülke ülke gezip şikayet ediyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Markası lansmanına katıldı. Çırağan Sarayı’ndaki lansmana Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, çok sayıda bakan ve milletvekili katıldı.

Başbakan Davutoğlu burada yaptığı konuşmasında Türkiye’nin gücünü keşfettiğini belirterek, “Türkiye gücünü keşfet. Ortak bir slogan ortak bir işarettir. Bu logo ve slogan Türk iş adamları ve Türkiyeyi tanıtan kurumları dağınıklıktan kurtarmıştır. Özgüven her şeyden daha önemlidir. Özgüven bana göre kendi gücünü, imkanlarını, sınırlarını keşfetmektir. En büyük güç kaynağımız özgüvenimizdir. Öz güvenini kaybeden ülkelerin atılım yapma gücü kalmaz. Son 13 yılda Türkiye büyük bir devinim içindedir. Bir çok büyük devrimlerin arkasında ki en büyük devrim özgüvenimizdir. Özgüvenin artması ve gücün farkına varmak için özel sektörün gücüyle kamunun birbiriyle uyum içinde hareket etmesi gerekir. Biz birlikte Türkiye’yiz bir birlikte güçlüyüz. Biz Türkiyeyiz ve gücümüzün farkındayız” diye konuştu.

“KÜRESEL EKONOMİNİN MERKEZİNDE TÜRKİYE OLACAK”

“Biz coğrafyanın en merkezisine sahibiz” diyen Davutoğlu, “ Biz bir Avrupa halkıyız. ’Avrupa’nın kaderi biz olmadan çizilemez’ demiştim. Bakü’ye gittiğimde ’Biz bir Asyalıyız, Asya’nın tarihi biz olmadan yazılamaz’ demiştim. Hiç gocunmadan ’Biz Afrikalıyız Afrika’nın ortasına kadar her yerinde bizim izimiz var’ demiştim. Biz Avrupalıyız, Asyalıyız, Afrikalıyız, Kafkasyayız, Mezopotamya’yız. Tarih bizimle başladı bizimle yaşayacak. Bizim kültürümüze değmemiş medeniyet yoktur. İnsanlığı temsil ediyoruz. İnsanlığı bütünüyle temsil eden çok az coğrafya vardır. Ekonominin en dinamiğine sahibiz. Kadim ipek yolundan enerji hattına her yerde biz varız, biz olacağız. Küresel ekonominin merkezinde Türkiye olacak. Dünyaya açılacağız. Dünyaya açılırken ait olduğumuz toprağın o derin kültürünü büyük bir onurla temsil edeceğiz. Bunun için bu tanıtımın logosu önemli” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE KABUĞUNU KIRDI”

Ahmet Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye kendisini dünyayı tanıtmak konusunda yeni bir değer kazanıyor. Türkiye markası kampanya lansmanı kanaat önderlerinin orak akılla imza attığı dönüm noktalarının biri olacak. Gücümüzü ve potansiyelimizi keşfettik. Türkiye’nin gücünü keşfetme çağrısı yapacağız. Her yerde anlatılacak bir hikayeler var. Daha nice hikayeler yazacağız. Her açıdan tanınmayı ve tanıtılmayı hak eden bir noktaya geldik. Türkiye kabuğunu kırdı, yüzünü, yönünü tüm yönlere çevirdi. Her açıdan dünyaya açıldı. Başarılar arttıkça öz güvenimiz tazeledikçe daha etkin bir küresel aktör haline geldik.”

“ÖZEL TEŞVİKLER 27 ÜLKEYE ÇIKARILDI”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Turizm sektörünü iyileştirmek için yaptıkları çalışmalar hakkında, “2002’de 13 milyon olan Turist sayımız 2014’de 37 milyona çıktı. Sektörü daha ileriye götürecek yeni çalışmalar yapıyoruz. Rusya’yla yaşanan sorun nedeniyle gelişmelerden turizm sektörümüzün kötü etkilenmemesi için yeni tedbirler aldık. Rekabet gücümüzün korunması için Şubat ayında bir takım tedbirler almıştık. Bu tedbirlerin bir olarak bağımsız devletler toplumunda bulunan 8 ülkeden 400 binin üzerinde turist getiren seyehat acentalarının kredi garantileme fonu teminatıyla kredi kullanmaları sağlanarak finansmana erişim imkanı getirilmiştir. Turist getirilen ülke sayısını 27’ye çıkardık.

Özel teşvikler 27 ülkeye çıkarıldı. Birçok ülkeden Alanya, Gazipaşa, Antalya, Bodrum, Adnan Menderes Havalimanı’na turist getiren seyahat acentalarına uçak başına 6 bin dolar destek verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda Nisan mayıs 2015 döneminde bin 983 adet uçuşa 22 milyon 173 bin TL ödeme yaptık. 2015 yılı için uygulanan bu desteğimizi 2016 Turizm sezonu başlangıcında Nisan mayıs ayında da gerçekleştirilecek uçaklar içinde genişleterek devam ettireceğiz. Antalya, Muğla ve İzmir havalimanına turist getirecek olan uçaklara verilecek destek çıkış noktası neresi olursa olsun tüm dünyadan gelecek olan uçaklar için uygulanacaktır” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin 228 dış temsilcilikle dünyada en fazla dış temsilciliği olan 7. ülke konumunda olduğunu söyleyerek, “Türk Hava Yolları 108 ülkede 261 şehre uçuyor. İşte gücünü keşfetmek budur. 17 ülkeyle yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurduk. 17’si yürürlükte, dördü de onay sürecinde, 21 serbest ticaret anlaşmamız bulunuyor. Vizesiz seyahat edilen ülke sayısını 42’den 69’a çıkardık” dedi.

VİZE MUAFİYETİ

AB ile vize serbestesi diyaloğu mutabakat metni ve geri kabul anlaşmasının imzalandığını da söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Vize serbestisini önemli bir boyuta taşıdık. İnşallah Avrupa’ya vize muafiyeti önümüzdeki yıl ekim ayında devreye girecek. Öncelikle vatandaşlarımızın schengen bölgesine seyahatlerinde 2016 tarihi itibariyle vizeden muaf olmaları çerçevesinde çalışmaları ve gerekli yasal düzenlemeleri sürdürüyoruz. Bize düşen yasal ve operasyonel çalışmaları tamamlamaktır. Gelecek yıl Ekim ayında Türk vatandaşlarının serbestçe Avrupa’ya gidebilmesi için çok sayıda yasal düzenlemeyi meclise sevk ediyoruz. Bu konuyla ilgili muhafelet liderlerine bir çağrıda bulunuyorum. Önümüzdeki hafta kendilerini de ziyaret edeceğim. Vatandaşlarımızın gelecek yıl ekim ayında vize muafiyeti faydalanmaları için gerekli reformlar ve gerekli yasaları bir an önce çıkarmamız konusunda bize destek olsunlar Engel olmasınlar ki bir an önce bu yasaları çıkaralım. Değerli iş adamlarımız , aydınlarımız, sporcularımız, vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız onurla, konsolosluk kapılarında beklemeden Avrupa’ya gidebilsin. Son tahlilde hedefimiz Türkiye’yi uluslararası arenada daha güçlü, daha başı dik bir ülke yapmak” dedi.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyaretini de eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu toplantının ruhuna çok uymasa da söylemeden duramayacağım birkaç hususu sizinle paylaşmak istiyorum. Bizler aydınlarımızla, işadamlarımızla bütün vatandaşlarımızla ülkemizi daha ileri götürmek için uğraşırken, muhalefet ülke ülke gezip Türkiye’yi şikayet etmek, Türkiye’nin tezlerini çürütmekle meşgul. Maalesef son günlerde Türkiye’yi yurtdışında olumsuz imajla tanıtabilmek için siyasi partilerden gelen bazı talihsiz açıklamalar ve tavırlar görüyoruz. CHP, iyi ilişkiler sürdürdüğümüz dönemde Suriye ve Mısır’ı hatırlamazken, kendi haklarına demokratik haklarına saygı göstermedikleri için ilişkilerimiz bozulduğunda bu ülkelere heyetler gönderip, dayanışma gösterilerinde bulundu.

HDP uçak krizinden sonra vakit kaybetmeksizin Rusya ile dayanışmaya gitti. Moskova’dan bizi eleştirme cüretine kalkıştı. Rusya’nın tezlerinde haklı olduğunu, Türkiye kendi egemenlik hakkını yerine getirmekle yanlış yaptığını söyledi. Muhalefetimiz maalesef hükümetimizin politikalarını milletimize eleştirmektense ,gidip muhalif olduğumuz ülkelerin başkentlerinde eleştirdi.Onlar ne derlerse desinler, Hava sahamızı, kara sınırlarımızı korumak bizim en tabi hakkımız en asli görevimizdir. Hiçbir taviz vermeden bunu yapmakta kararlıyız. Türkiye itibarını koruyacak. Türkiye’yi bütün dünyada hak ettiği bir tanıtım kampanyasıyla bilinir kılacağız. Hiç şüpheniz olmasın milletimiz bütün bu olup bitenleri en ince ayrıntısına kadar görüyor, gereğini de zamanı gelince yerine getirmekte tereddüt etmiyor. 1 Kasım seçimleri gereğini yerine getirdiğini gösterdi. Türkiye büyük bir ülke böyle küçüklüklerle sarsılamayacak kadar büyük bir ülke. Coğrafyamızda birçok önemli tramvalar yaşanırken, Allah’a şükürler olsun ki ekonomide başarılı bir performans göstermeye devam ediyoruz. Türkiye kişi başı mili gelirini 3000 dolarlardan 10 bin dolara çıkardık.

Gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi hızla kapattık. İkinci nesil reformlarla orta gelir tuzağından çıkarıp yüksek gelir düzeyine taşımayı hedefliyoruz . Bunun için hükümetimiz eylem planını paylaştı. Hedeflerimizi bir bir hayata geçirmeye kararlıyız. Çevredeki bütün zorluklara rağmen Türkiye emniyet ve güven içinde itibarına itibar katmaktadır. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin gücünü kırmak isteyenler muvaffak olamayacak. Bütün zorluklarının üstesinden gelecek güce ve siyasi iradeye sahibiz. Türkiye gücünün farkındadır. Türkiye imkan ve kaynaklarının farkındadır. Türkiye kadim tarihin farkındadır. Türkiye ekonomik dinamizminin farkındadır. Türkiye milletinin gücünün farkındadır“ şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
HDP'li vekil Sarıyıldız bomba eğitimi almak için bulunduğu PKK kamplarında ortaya çıktı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu