SDÜ Rektörü Çarıkçı'dan  İHH standına saldırı açıklaması

SDÜ Rektörü Çarıkçı'dan İHH standına saldırı açıklaması


SDÜ Rektörü Prof. Dr. Çarıkçı: Yaşanan bu tatsız olayın huzur veren üniversite hedefimize zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, üniversitelerinde İHH standına yapılan saldırıya ilişkin, yaşanan bu tatsız olayın huzur veren üniversite hedefine zarar vermesine asla izin vermeyeceklerini bildirdi.

Çarıkçı, yaptığı yazı açıklamada, dün üniversitede görmek istemedikleri olayların yaşandığını belirterek, tamamen hukuka uygun olarak, demokratik haklar çerçevesinde sergi açan bir grup öğrenciye, yine SDÜ öğrencilerinden oluşan bir başka grubun fiili bir saldırıda bulunduğunu aktardı.

Rektörlük görevine gelmeden önce "Huzur Veren Üniversite" sloganı ile yola çıktığını dile getiren Çarıkçı, en başta öğrenciler olmak üzere bütün üniversite mensuplarının huzur duyacağı bir üniversite oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Çarıkçı, göreve geldikleri günden bu yana tüm çabaların hep bu amaca yönelik olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yaşanan bu tatsız olayın huzur veren üniversite hedefimize zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü biz, hangi siyasi, dini, ideolojik görüşten veya inanıştan olursa olsun bütün ögrencilerimizin kendilerini ifade etmelerine, fikirlerini paylaşmalarına imkan sağlıyoruz. Burada tek bir koşula dikkat ediyoruz. Herkesin karşı tarafa saygı göstermesi ve şiddet, kaba güç kullanmaktan kaçınması. Üniversite yönetimi olarak fikirlerini, düşüncelerini özgürce ifade etmek isteyen tüm öğrenci arkadaşlarımızın yanında olacağımız kadar şiddete, kaba kuvvete başvuranların karşısında olacağımızı, bu yolu tercih edenlere karşı gerekli hukuki işlemleri yapacağımızı kamuoyuna ve öğrencilerimize bildiririz."

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Isparta Şubesince Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Doğu Yerleşkesi'ndeki Ertokuşbey Derslikleri önünde açılan "Mağdur ve Mazlum Coğrafya Fotoğraf Sergisi" standı, dün bir grubun saldırısına uğrayarak tahrip edilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu