Baypas amelyatı sayesinde sağlığa kavuştu!

Baypas amelyatı sayesinde sağlığa kavuştu!


Koroner arter hastası çocuk, ERÜ Kalp Hastanesi'nde yapılan baypas ve aort kapağı genişletme ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Kayseri'de 13 yaşındaki bir çocuk, dünyada çocukluk çağında nadir görülen koroner arter hastalığı nedeniyle yapılan baypas ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Nefes darlığı ve göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran Mehmet Karakaya'ya (13) koroner arter hastalığı (kalbi besleyen atar damarların daralması) teşhisi kondu. Dünyada çocukluk çağında nadir görülen hastalığı nedeniyle tedaviye alınan Karakaya'ya, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi'nde baypas ve aort kapağı genişletme ameliyatı yapıldı.

ERÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kutay Taşdemir, yaptığı açıklamada, "koroner baypas cerrahisi"nin, darlık ve tıkanıklıklar nedeniyle normalde iyi kanlanamayan kalp kas dokusuna, ilave damarlar ile bol kan taşımayı amaçlayan bir operasyon olduğunu bildirdi.

Koroner baypas cerrahisinin, genellikle orta ve ileri yaş gruplarında uygulandığını vurgulayan Taşdemir, şunları söyledi:

"Çocuklarda nadiren karşımıza çıkan bir problem. Hastamız 13 yaşında maalesef böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldı. Hastada koroner arter hastalığının yanında kalp kapağında da ciddi bir darlık oluşmuştu. Yapılan operasyonla hem kalp kapağı genişletilip darlık giderildi hem de koroner arter hastalığı nedeniyle beslenemeyen kas dokusuna yeterince kan verildi. Şu an oldukça iyi bir durumda."

Çocukluk çağında nefes darlığı ve göğüs ağrısının, özellikle efor sarf ederken ortaya çıkması halinde ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Taşdemir, çok küçük yaşta böyle bir sorunla karşı karşıya kalınmayacağı düşüncesinin yanlışlığına işaret etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu