HSYK 1. Daire Başkanı: Çok tehlikeli bir olay, olguydu

HSYK 1. Daire Başkanı: Çok tehlikeli bir olay, olguydu


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı Halil Koç, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) kendi amaçları doğrultusunda yargının ve devletin gücünü kullandığını gördüklerini belirtti.

HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç, "Bu, çok tehlikeli bir olaydı, olguydu. Dolayısıyla bu kesinlikle kabul edilmeyecek bir şeydi. Hiçbir devlet kendi içinde farklı bir grubun kendi gücünü kullanarak kendine karşı birtakım hareketler içine girmesini kabul edemez" dedi. 

Koç, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle yargıda büyük bir güven sorununun ortaya çıktığını belirtti.

Yargıda güven sorununun oluşma nedenlerinden en önemlisinin, 2007'li yıllarda başlayıp 2014'e kadar devam eden süreçte görülen bir yapılanmanın (FETÖ/PDY) devletin veya yargının içindeki gücünü belli amaçlar için kullanma arzusundan kaynaklandığını aktaran Koç, söz konusu yapının yaptığı birtakım uygulamalardan kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını ifade etti.

Halk nezdinde yargıya karşı güvensizlik sorununu oluşturan en büyük nedenin de bu yapı olduğuna işaret eden Koç, "Yargıyı birtakım kazanımlar elde etmek için bir araç olarak kullanmak isteyen bir grubun yaptığı uygulamalar, maalesef yargımızı bu hale getirdi. Halk nezdinde bu güven bunalımını oluşturdu" diye konuştu.

Koç, bu dönem HSYK'nın en önemli görevlerinden birinin yargıdaki güven sorununu halletmek olduğunu vurgulayarak, bunun için de bu tür yapılanmalara izin vermeden, tarafsız bir hakim, savcı kitlesiyle bu işi götürmek istediklerini belirtti.

- "Olağanüstü bir dönem yaşadık"

Türkiye'de güçler ayrılığı ilkesini savunduklarına dikkati çeken Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Elbette yargı bağımsızlığını savunuyoruz fakat onun kadar önemli olan tarafsızlık unsurunu da önemsiyoruz. Bağımsız bir yargının, tarafsızlığını yitirmiş insanların elinde ne hale geldiğini gördük. Maalesef çok olağanüstü bir dönem yaşadık. Bunun izlerini ve emarelerini ortadan kaldıracak çalışmalarımızı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Biz hakim, savcılarımızın kendi görüş ve düşüncelerini bir tarafa bırakıp, sadece tarafsız, anayasa ve yasalar çerçevesinde görevlerini yapmalarını arzu ediyoruz. İş ve hizmet odaklı bir hakim savcı profili istiyoruz. Tek uğraş alanımız bu. Şunun, bunun veyahut şu iradenin, bu iradenin hakim savcısı gibi bir nitelemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. HSYK olarak böyle nitelemeleri de kesinlikle benimsemiyoruz." 

- "Çok tehlikeli bir olay, olguydu"

Koç, FETÖ/PDY'nin, yargının farklı bir amaç için kullanıldığı izlenimini doğurduğuna değinerek, "Örgütün, kendi amaçları doğrultusunda yargı ve devletin gücünü kullandığını gördük. Bu, çok tehlikeli bir olaydı, olguydu. Dolayısıyla bu kesinlikle kabul edilmeyecek bir şeydi. Hiçbir devlet kendi içinde farklı bir grubun kendi gücünü kullanarak kendine karşı birtakım hareketler içine girmesini kabul edemez" dedi.

Koç, herkesin kendi sınırları içinde görev yapması durumunda herhangi bir çatışmanın söz konusu olmayacağına dikkati çekti.

- "Herkesin yargı kararına saygı duyduğu bir ülkeyi arzuluyoruz"

Hem söz konusu yapıyla mücadele hem de yargının hak ettiği yere gelmesi için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Koç, şunları söyledi:

"Herkesin yargı kararına saygı duyduğu bir ülkeyi arzuluyoruz. Hangi saikle karar verdiği endişesi taşımayan bir yargı sistemini istiyoruz. Yargı kararları, mutlaka tartışılacaktır, biz 'hiç tartışılmasın' demiyoruz. Yargı kararları bilimsel anlamda tartışılmalıdır ama maalesef günümüzde insanlarda farklı saiklerle karar verildiği endişesi var. Hakim savcıların sadece yasalarla değil de farklı kültürlerin etkisi altında kalarak karar verdikleri düşüncesi var. Bu düşüncenin ortadan kalkması lazım."

HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç, insanların, hakim-savcıların bireysel ve hukuki yetenekleriyle karar verdiğini düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu